Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na samite v Bruseli vyrokoval na najbližšie roky možnosť čerpať eurofondy v historicky najväčších objemoch, výzvou pre vládu však bude upraviť legislatívu tak, aby to bolo v praxi možné. V diskusii na Tablet.TV to povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

„Dostaneme historicky najviac peňazí. Budeme mať možnosť investovať viac ako šesť miliárd ročne," upozornil B. Kollár. „Pred touto vládou budú dve veľmi ťažké skúšky. Jedna je koronakríza, ktorú zatiaľ vláda zvládla, ale ešte nás čaká druhá vlna. A druhá výzva je, či sa nám podarí zmysluplne a efektívne preinvestovať šesť miliárd ročne po dobu siedmich rokov. Ak sa to podarí, ľudia to budú cítiť na svojich peňaženkách, na životnom prostredí, na tom, ako sa bude hýbať ekonomika, služby a kam sa posunie verejná správa," tvrdí.

Na efektívne využitie takýchto súm bude podľa neho nevyhnuté upraviť legislatívu tak, aby bolo možné pripravovať veľké projekty omnoho rýchlejšie, ako doteraz. „Aby sa veci neťahali dva, tri, štyri, päť rokov, lebo potom nič neobstaráme a nič nepreinvestujeme," povedal. „Určite musíme zmeniť zákon o verejnom obstarávaní, musíme zmeniť stavebný zákon," dodal B. Kollár.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík počas tlačovej konferencie na tému: Ako vyčerpať miliardy z Bruselu. V Bratislave 22. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Richard Sulík: Miliardy z EÚ neprídu na striebornej tácke

Práve schopnosť investovať do ekonomiky veľké peniaze z európskych fondov môže podľa neho pomôcť aj trvalej udržateľnosti sociálnych opatrení v hodnote pol miliardy eur, na ktorých sa koalícia dohodla. "Viedenský ekonomický inštitút vypočítal, že z každej jednej miliardy, ktorú dáte do infraštruktúrnych projektov, sa štátu vráti pol miliardy na daniach, poplatkoch, DPH atď.," povedal B. Kollár. Šesť miliárd z eurofondov ročne by preto mohlo znamenať pre štát príjem dve až tri miliardy.

Výstavba cyklolávky v Nitre
Neprehliadnite

Koronakríza priniesla riziká pre rôzne povolania, ohrození sú sociálne slabší

Na otázku, prečo sa koalícia rozhodla naliať peniaze do sociálnych opatrení v čase historicky najväčšieho rozpočtového schodku, Boris Kollár odpovedal, že takéto opatrenia sú najpotrebnejšie práve v krízových časoch. „Treba pomáhať tým najzraniteľnejším. A treba im pomáhať vtedy, keď to potrebujú oni, a nie krátko pred voľbami, keď to potrebujú politici," tvrdí.

Európske peniaze podľa neho môžu pomôcť aj pri realizácii plánu strany Sme rodina na výstavbu nájomných bytov. „V tomto máme zelenú. Tak, ako som to ľuďom sľúbil, tak to dodržím," konštatuje B. Kollár. „Keď som ľuďom sľuboval, že bude exekučná amnestia, tak ju na jeseň prinesiem. Keď som ľuďom sľuboval, že zruším doplatky za lieky pre dôchodcov, matky s deťmi do šiestich rokov a zdravotne ťažko postihnutých, teraz to ide do parlamentu," tvrdí.

Hoci nová vládna koalícia neschválila 13. dôchodky v tej výške, ako boli krátko pred voľbami uzákonené, aj tak budú približne raz také vysoké, ako boli po minulé roky vyplácané vianočné príspevky. „Robert Fico robil kampaň na trinásty dôchodok už v roku 2010. A dodnes ho nedal, táto vláda ho dá prvýkrát a na úrovni 300 miliónov. Vianočný príspevok mali dôchodcovia doteraz na úrovni 154 miliónov, 13. dôchodok nemali," upozornil .