Minister financií Ján Počiatek zostáva vo funkcii. Podozrenia z úniku informácií o centrálnej parite výmenného kurzu koruny a ani návšteva jachty finančnej skupiny J&T v Monaku neboli dostatočný dôvod na to, aby premiér Robert Fico prijal jeho demisiu. Práve J&T mala pritom na zmene referenčného kurzu zarobiť vyše miliardy korún.

Obhajoba protirečením

Počiatkovo „prežitie“ na ministerstve financií nič nemení na tom, že nad zavedením eura na Slovensku stále visí tieň. Podozrenia z takzvaného insider tradingu sa snažil minister financií minulý týždeň vyvracať. Rokovania o zmene kurzu mal totiž primárne na starosti jeho rezort, a tak podozrenia padajú najmä na jeho hlavu.

Podľa J. Počiatka informácie o možnom novom kurze nemohli uniknúť, keďže existovali až tesne pred jeho oficiálnym zverejnením. Zmena parity mala podľa neho prísť práve preto, lebo ju vyprovokovalo masívne obchodovanie na trhu.

Koľko zarobili finanční žraloci

„Menila sa na návrh Európskej centrálnej banky a zástupcov rady ministrov financií,“ povedal. Oficiálna správa o revalvácii stredového kurzu hovorí naopak o tom, že iniciátorom bolo Slovensko.

Návrh na telekonferenciu, pri ktorej padlo rozhodnutie, prišiel podľa J. Počiatka až v stredu popoludní a nová úroveň kurzu bola známa neskoro večer. No guvernér centrálnej banky Ivan Šramko v parlamente tvrdil, že rokovania prebiehali dávno pred zmenou parity. A premiér R. Fico spomenul list so žiadosťou na zmenu parity, ktorý Slovensko posielalo Bruselu. No ten nemal obsahovať žiadne čísla. Podľa kuloárnych informácií bolo rozpätie novej parity známe už niekoľko dní pred jej stanovením.

Zarábali priebežne

Na vode stojí obhajoba finančných skupín, ktoré mali na zmene parity najviac zarobiť a ktoré sa podľa opozície k tajným informáciám dostali – J&T a Istrokapital. Druhá z nich pritom na devízovom trhu predtým prakticky neobchodovala.

Zástupcovia skupín 137732>tvrdia, že ich neobvykle vysoké investície do kurzu sa opierali o mediálne vyhlásenia premiéra a guvernéra. Najmä R. Fico viackrát potvrdil, že chce pre Slovensko čo najsilnejší konverzný kurz koruny. J&T tvrdí, že nezarobiť na vyhláseniach by bol hriech.

Firmy pritom v máji nakupovali koruny vo viacerých vlnách. A nielen v deň zmeny parity. No najväčšie vlny obchodov na trhu vôbec nekorešpondovali s mediálnymi vyhláseniami premiéra.

Jeho prvé vyjadrenie smerom k silnému kurzu koruny prišlo už koncom apríla. A vtedy J&T podľa informácií TRENDU na trh nevstúpila. Prvé väčšie obchody prišli po siedmom máji. Vtedy Európska komisia potvrdila vstup Slovenska do eurozóny a premiér zopakoval želanie mať čo najnižší kurz.

No žiadne ďalšie zvýšené obchodovanie na trhu sa nekrylo s výrokmi premiéra či guvernéra. Dokonca v týždni, keď sa parita menila, bol publikovaný rozhovor šéfa NBS v denníku Pravda, v ktorom spomínal, že ho posilňovanie koruny prekvapilo. Trh nereagoval.

Najvýraznejšia aktivita prišla v stredu, teda v deň zmeny parity. A to už od rána. Aj J&T priznáva, že vtedy menila na trhu najväčšie objemy. A opäť žiadne mediálne vyhlásenia politikov nepadli. P. Tkáč tvrdí, že viac nakúpili preto, lebo ostatné banky boli ochotné predávať viac ako po iné dni.

Štát neprerobil, iní áno

Hlasy z trhu poukazujú, že správanie finančných skupín bolo nápadne agresívne. Skupovali prakticky všetko, tvrdia díleri, trvajúc na anonymite – kvôli bankovému tajomstvu.

J&T sľubuje, že objemy vlastných obchodov zverejní neskôr, keď uzavrie pozície. Nemá problém ani so spoluprácou s dohľadom. Keďže firma obchodovala najmä cez českú centrálu, reportovať môže na požiadanie Českej národnej banky.

S tou sa chystá nadviazať spoluprácu slovenská centrálna banka. I. Šramko sa zaviazal, že predloží parlamentu správu o možnom úniku informácií o parite. Vyžiadal si čas do septembra. Ak nevysloví podozrenie z insider tradingu, všetky podozrenia zrejme zostanú nedoriešené.

Na výsledky NBS bude čakať aj opozícia. Poslanec Ivan Mikloš, ktorý dal na prešetrenie podnet, si myslí, že výsledky dajú podklad na konanie generálnej prokuratúry. Ak by sa preukázalo, že únik informácií o parite bol, hrozilo by tým, ktorí informovali, i tým, ktorí zarábali, väzenie na tri až dvanásť rokov.

Na výstup z dohľadu NBS je zvedavý aj premiér R. Fico. No tvrdí, že bezpečne preukážu, že k žiadnemu úniku nedošlo. Navyše, pokiaľ neškodoval štát, tak podľa neho nie je čo prešetrovať. Avšak škodní zostali najmä londýnski obchodníci. Tí na základe analýz predávali koruny za nevýhodnejší kurz, ako by mohli o pár dní neskôr.

Koľko zarobili finanční žraloci

Foto - Andrej Balco