Od začiatku ruskej invázie bolo zabitých 561 príslušníkov ukrajinskej Národnej gardy a ďalších 1 697 utrpelo zranenia. Uviedol to v stredu najvyšší predstaviteľ tohto bezpečnostného orgánu, ktorý priamo spadá pod ukrajinské ministerstvo vnútra.

O stratách takmer nehovoria

TASR správu prevzala od agentúry Reuters, podľa ktorej išlo o vôbec prvú oficiálnu bilanciu obetí, keďže ukrajinské úrady, podobne ako tie ruské, o svojich stratách na bojisku takmer nehovoria.

Šéf operačného oddelenia hlavnej správy Národnej gardy Oleksij Nadtočyj informácie o počte zabitých a zranených príslušníkov zverejnil počas online brífingu.

Bilancia zahŕňa aj členov nacionalistického pluku Azov, keďže ide o jednotku spadajúcu pod Národnú gardu. Kyjev ešte v utorok uviedol, že v oceliarňach Azovstaľ je stále 1 000 mužov z pluku Azov, ktorí čelia ruským jednotkám.

Tisíce zabitých alebo zranených vojakov

Podľa agentúry Reuters zverejňujú ukrajinskí predstavitelia len veľmi zriedkavo údaje o vojakoch zabitých v boji, pričom ministerstvo obrany v Kyjeve ešte neponúklo žiadne konkrétne informácie o svojich vojenských stratách.

V polovici apríla však ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priznal, že v boji s ruskými agresormi prišlo o život zhruba 2 500 až 3 500 vojakov a že počet zranených sa pohybuje okolo hranice 10 000. Tieto údajne však nebolo možné nezávisle overiť.

Ďalšie dôležité správy

WA 47 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferencie s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom v Kyjeve vo štvrtok 28. apríla 2022. FOTO TASR/AP


In this image provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy attends a joint news conference with U.N. Secretary-General Antonio Guterres in Kyiv, Ukraine, Thursday, April 28, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Ak by bola Ukrajina súčasťou NATO, dnes by nebola vojna