Aj keď je elektronizácia a digitalizácia štátnej správy pojem, ktorý sa na Slovensku skloňuje viac ako 15 rokov, veľké sčítanie obyvateľov, domov a bytov v roku 2011 z tohto pohľadu dopadlo v podstate fiaskom. Jednotlivé inštitúcie neboli schopné medzi sebou komunikovať a vymieňať si údaje o ľuďoch, čoho dôsledkom bolo zdĺhavé vypisovanie papierových formulárov.

Namiesto zopár kliknutí a dodania údajov, ktoré sa v žiadnych verejných registroch nenachádzajú, tak musel každý vypĺňať základné veci ako dátum narodenia, materinský jazyk či pohlavie. Ľudia sa s touto „šikanou“ štatistického úradu vysporiadali svojsky a mnohí sa hlásili k neexistujúcim národnostiam či náboženstvám. Na Slovensku sa tak v roku 2011 objavilo aj niekoľko Eskimákov či členov rytierskeho rádu Jedi – vymysleného rádu zo sci-fi ságy Hviezdne vojny.

Už len elektronicky

Hoci takéto žarty výsledky sčítania výrazne neskreslili, objavil sa aj problém, ktorý narobil problémy najmä Bratislave. Kvôli nezmyselnej kampani o údajnom prenasledovaní štátom sa k pobytu v Bratislave neprihlásilo približne 50-tisíc ľudí.

Hlavné mesto kvôli tomu prišlo o dôležité prostriedky zo štátneho rozpočtu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa