Bola by som veľmi rada, keby sa do Európskej prokuratúry (EPPO) pridalo Maďarsko a Poľsko. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) to uviedla po pondelkovom stretnutí s hlavnou európskou prokurátorkou Laurou Codrutou Kövesi, ktoré absolvovala v Luxemburgu.

Európska prokuratúra začala fungovať od 1. júna. „Som veľmi rada, že pani Kövesiová sa toho zhostila najlepšie, ako sa dá. Momentálne je dôležité, aby všetky krajiny, ktoré sa rozhodli, že prispejú k tomuto projektu, svojich prokurátorov na európsky projekt aj nominovali. Aby bol plne obsadený," zdôraznila Kolíková. Podotkla, že Slovensko patrí k prvým štátom, ktoré v plnosti obsadili pozície európskych prokurátorov. „Je to signálom toho, že Slovensko silne podporuje tento inštitút," zdôraznila.

Na snímke zľava predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas tlačovej konferencie k rokovaniu parlamentu o návrhu zákona, ktorým sa mení trvanie kolúznej väzby 26. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Lehota kolúznej väzby sa možno ešte zníži, pripustili Kollár a Kolíková

Ministerka verí, že Európska prokuratúra v krátkom čase ukáže svoju opodstatnenosť. „Keď bude odsúdená prvá vec, bude to krásny príklad, ako to funguje. Lenže samotné trestné konanie spočíva v tom, že musíte mať riadne preukázanú vec, aby ste podali obžalobu. Rovnako je potrebný nejaký čas na súde," podotkla.

Sídlom Európskej prokuratúry je Luxemburg, kde pôsobí 22 európskych prokurátorov za jednotlivé štáty (nezapojilo sa Dánsko, Írsko, Maďarsko, Poľsko a Švédsko). Na čele EPPO je hlavná európska prokurátorka Laura Codruta Kövesiová, jej zástupcami sú Andrés Ritter z Nemecka a Danilo Ceccarelli z Talianska. Slovensko zastupuje vo funkcii európskeho prokurátora Juraj Novocký. V SR pôsobí spolu aj päť tzv. delegovaných prokurátorov.