Právna analýza k povinnému očkovaniu sa zaoberala otázkou zamestnania aj veku. Počas rokovania vlády to uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá na analýze pracovala s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. 

Závery analýzy ministerka neprezradila

„Podľa mňa, keď sa pozrieme na jednotlivé časti a závery, tak to nie tak, že by sa to dalo len tak ľahko odbiť, že povinné očkovanie už vôbec nemá zmysel a nejdeme o tom uvažovať," hovorí Kolíková. V analýze sa zaoberali celou škálou dôvodov, pre ktoré by bolo potenciálne možné zaviesť povinné očkovanie. Závery analýzy Kolíková prezrádzať nechcela, prvý sa o nich podľa nej má dozvedieť premiér Eduard Heger. 

Minister je za povinné očkovanie rizikových skupín

Minister zopakoval, že o téme sa diskutuje v expertnom kruhu, no definitívne rozhodnutie sa zrodí na politickej úrovni. „Ja osobne som naďalej za povinné očkovanie, minimálne v prípade vybraných rizikových skupín," povedal, spomenul pritom pracovníkov v rámci kritickej infraštruktúry či seniorov.

Sankcie zatiaľ nie sú na stole

Analýza sa nezaoberala možnými sankciami, ak by niekto povinné očkovanie odmietol. Škála sankcií je však obrovská, podotkla Kolíková.

Analýza sa mala v zmysle schváleného uznesenia vlády zaoberať možnosťami zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu covid-19 a možnosti obmedzenia úhrady z verejného zdravotného poistenia za zdravotnú starostlivosť poskytnutú osobe s ochorením covid-19, ktorá sa rozhodla dobrovoľne sa nezaočkovať proti tomuto ochoreniu.

Názory ďalších členov kabinetu

Proti povinnému očkovaniu sú viacerí ministri, napríklad šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík. Za bezpredmetnú otázku to v súvislosti s nástupom novej vlny omikron považuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, témou dňa z rovnakého dôvodu to nie je pre ministra financií a vicepremiéra Igora Matovič. Ako povedal, tí, ktorí sa chceli dať zaočkovať, sú zaočkovaní, tí, ktorí tak neurobili, zaočkuje omikron sám.

Ďalšie dôležité správy

Protest Nemecko
Neprehliadnite

Povinné očkovanie by momentálne bolo neodôvodniteľným útokom na slobodu a integritu spoločnosti