Biele Bentley, na ktorom zvykol jazdievať podnikateľ z mafiánskych zoznamov Marián Kočner, parkovalo v nedeľu pred nitrianskym hotelom Zlatý kľúčik. Hotel je spájaný s Norbertom Bödörom, synom oligarchu Miroslava Bödöra a je obľúbený medzi členmi strany Smer-SD.

O biznise Bödörovcov písal zavraždený novinár Ján Kuciak, často sa v článkoch venoval aj Mariánovi Kočnerovi. Ten sa novinárovi vyhrážal, že bude naňho a jeho rodinu „hľadať špinu“. J. Kuciak podal trestné oznámenie, polícia však ani po 44 dňoch nezačala konať.

Zábery vozidla, ktoré získala redakcia Aktuality.sk, zachytávajú biele Bentley v Nitre na križovatke neďaleko nitrianskeho obchodného centra Mlyny, na ďalších parkuje na parkovisku hotela Zlatý Kľúčik.

Kočnerovo auto parkovalo pred hotelom spájaným s Bödörom. Písal o ňom Kuciak

Biele Bentley, na ktorom zvykol jazdievať Marián Kočner, pred hotelom Zlatý kľúčik Zdroj: Aktuality.sk

V rovnakom čase parkovalo podľa Aktuality.sk pred hotelom aj Audi Q7, ktoré patrí bezpečnostnej firme Bonul. „Podľa očitého svedka doňho nastupoval jej majiteľ Miroslav Bödör,“ píše portál.

Kočnerovo auto parkovalo pred hotelom spájaným s Bödörom. Písal o ňom Kuciak

Audi Q7 spoločnosti Bonul, do ktorého mal nastupovať Miroslav Bödör Zdroj: Aktuality.sk

„Odkiaľ ste? To snáď nemyslíte vážne. Keďže Aktuality.sk patria zahraničnému subjektu, pre mňa sú takzvaným cudzím agentom. Ja sa s vami baviť nebudem. Dovidenia,“ reagoval M. Kočner v telefonickom rozhovore s redaktorom portálu, ktorý chcel zistiť, či v hoteli bol a s kým sa mal stretnúť.

S M. Kočnerom sa pokúšal spojiť aj TREND, nereagoval ani na telefonát, ani na SMS. Na čísle, ktoré má patriť M. Bödörovi zdvihol muž, no redaktorovi Aktualít tvrdil, že sa zle dovolal.

Kočnerovo auto parkovalo pred hotelom spájaným s Bödörom. Písal o ňom Kuciak

Marián Kočner s bielym Bentley v júli 2017 Zdroj: Tony Štefunko / NMH

Hotel obľúbený medzi smerákmi

Zavraždený novinár J. Kuciak písal o hoteli Zlatý kľúčik, ktorý je spájaný s Bödörovcami v apríli minulého roku. Odhalil, že firmy, ktoré ho vlastnia aj s pozemkami, získali tesne pred voľbami 2016 dotácie asi za 2,4 milióna eur. Pridelila im ich Pôdohospodárska platobná agentúra, ktorá patrí pod rezort pôdohospodárstva. Ten v tom čase viedol Ľubomír Jahnátek (Smer-SD).

J. Kuciak tiež informoval, že firmy okolo oligarchu M. Bödöra súťažili sami medzi sebou pri verejných zákazkach u ministrov Smeru Ľ. Jahnátka a Petra Žigu.

Hotel je populárny medzi politikmi Smeru. Konala sa v ňom napríklad narodeninová oslava poslanca strany Jozefa Valockého, zúčastnil sa na nej aj policajný prezident Tibor Gašpar. M. Bödör je jeho švagor.

Aktuality.sk odhalili v minulosti aj iné nepriame prepojenie medzi Bödörovcami a ďalším vysokopostaveným policajtom. Manželka šéfa Protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera, Mária Krajmerová, pôsobila vo firme, ktorú ovládal N. Bödör s ďalším vplyvným podnikateľom Zoroslavom Kollárom. R. Krajmer sa objavil na mieste činu, kde našli zavraždeného J. Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, len pár hodín po objavení obetí. Vyvolalo to pochybnosti o tom, čo tam robil, keďže do jeho pôsobnosti vraždy nepatria a J. Kuciak o ňom v minulosti písal.

M. Bödör sa pre médiá nevyjadruje. Nedávno poskytol rozsiahly rozhovor Hospodárskym novinám, v ktorom tvrdil, že jeho podnikanie nie je závislé od Smeru-SD. Argumentoval, že vládne zákazky mal jeho Bonul aj za inej garnitúry.