Keď šéf Penty Jaroslav Haščák v rozhovore pre Aktuality.sk vysvetľoval esemesku od Kočnera o odj…ní ču…a, povedal, že články zavraždeného novinára Jána Kuciaka nevnímal ako príliš kritické.

„Nemal som pocit, že by o nás písal príliš často. Iní novinári sa venujú aktivitám Penty oveľa viac. Na Kuciakove články o kauze Panama Papers a Privatbanke si ani konkrétne nespomínam,“ povedal J. Haščák.

Investigatívne Centrum Jána Kuciaka (ICJK) z archivovanej konverzácie zosnulého zistilo, že novinár si vypočul vyhrážky od M. Kočnera len krátko po tom, ako šiel na stretnutie s predstaviteľmi Penty k článku o mäsokombináte Mecom.

Kočnerov výhražný telefonát prišiel krátko po stretnutí Kuciaka s Pentou

Správa Jána Kuciaka. Zdroj: ICJK

Z archivovanej správy J. Kuciaka vyplýva, že novinár mal k dispozícii „tonu“ materiálov týkajúcich sa ďalších podvodov M. Kočnera a tiež finančnej skupiny. Začal sa im však venovať až po tom, ako polícia začala trestné stíhanie pre falšovanie listín v jednej z firiem Penty.

Telefonát po stretnutí

Na stretnutie s predstaviteľmi Penty mal prísť Ján Kuciak 5. septembra 2017, teda pár dní po zverejnení článku o trestnom stíhaní za falšovanie dokumentov, ktoré sa malo týkať Mecomu.

Podľa slov hovorcu Penty Martina Danka pre ICJK išlo o „štandardné stretnutie medzi respondetmi a novinárom“ a zúčastnili sa ho aj hovorca Penty Gabriel Tóth a Marián Slivovič, manažér zodpovedný za spoločnosť Mecom.

J. Kuciakovi podľa M. Danka chceli len vysvetliť, že išlo o vykonštruovanú kauzu, ktorá má Mecomu poškodiť.

O necelú polhodinu po stretnutí novinárovi volal M. Kočner. Ide o už známy telefonát, v ktorom sa mu podnikateľ vyhráža, že naňho aj na jeho rodinu bude „zbierať špinu“. Penta popiera, že by o ich stretnutí s J. Kuciakom podnikateľa informovali.

Šéfredaktor Aktualít, pre ktoré J. Kuciak písal, o stretnutí s Pentou nevedel a nespomínal si ani na to, že by novinár pripravoval ďalšie články o tejto finančnej skupine. J. Haščák podľa vlastných slov spočiatku predpokladal, že ho zavraždili, lebo sa dostal „k informáciám, o ktorých niekto nechcel, aby boli zverejnené”.

Prskanie na Valčeka

Kauze Mecom sa venoval aj novinár denníka Sme Adam Valček. Jaroslav Haščák v rozhovore pre Aktuality opísal aj ich stretnutie po tom, čo vyšiel v Sme článok o podanom návrhu na konkurz firmy Mecom.

„Išiel som vtedy po chodbe, práve som telefonoval s Világim o tých benzínových kartách. Keď som v zasadačke zbadal Valčeka, otvoril som dvere a začal expresívne prskať, čo to píše za p…...y. Bol to emocionálny výbuch, Adam bol zhrozený,“ povedal J. Haščák.

Uviedol, že sa po rozhovore so šéfom vydavateľstva Petit Press A. Valčekovi ospravedlnil a uznal, že „prestrelil“.

Za všetkým sú vývozy na Ukrajinu

Spor Mecomu, o ktorom chcela hovoriť Penta s J. Kuciakom, má svoje korene v obchodnej spolupráci mäsokombinátu s firmou Mekom Ukrajina. Tá pôvodne odoberala a vyvážala výrobky slovenského mäsokombinátu na ukrajinský trh. No po čase, keď s ňou už Mecom nechcel ďalej spolupracovať, prišlo k rozkolu.

Mekom Ukrajina si začal uplatňovať pohľadávky z prerušenej spolupráce. Stále razantnejšie hlavne potom, čo tieto pohľadávky prešli z pôvodných majiteľov Mekom Ukrajina na trojicu bývalých pracovníkov Slovenskej informačnej služby Pavla Forischa, Jána Feranca a Stanislava Žiarana.

Penta ich pohľadávky z prerušenej spolupráce s Mecomom neuznáva a dlhodobo ich odmieta vyplatiť. Oni už iniciovali hneď viacero pokusov o uvrhnutie Mecomu do konkurzu. No mäsokombinát investičnej skupiny sa im na súdoch vždy ubránil. Podnik odrazil už celkovo tri pokusy o konkurz s tým, že aj samotné súdy označujú pohľadávky protistrany za sporné.

Bývalí SIS-kári si pritom svoje nároky na Mecom dohromady vyčísľujú na necelé štyri milióny eur. Má isť o ich ušlé zisky i ujmu z prerušeného kontraktu. Bývalí SIS-kári v celom spore upozornili aj na to, že Mecom mal na súdoch pri preukazovaní dostatočnej platobnej schopnosti predložiť sfalšované bankové výpisy.

V celej veci sa už v lete predminulého roku dokonca rozbehlo aj trestné stíhanie na neznámeho páchateľa za prečin možného marenia konkurzného konania. Dodnes ale nikto z prostredia Mecomu či Penty v danej veci reálne obvinený nebol.

„Dodnes sme žiadne obvinenie v danom prípade neobdržali aj keď stíhanie sa začalo už pred vyše rokom a pol. Samozrejme akékoľvek falšovanie odmietame,“ uviedol v stredu hovorca Penty Gabriel Tóth.

Mecom, ktorý zamestnáva 900 ľudí a dosahuje vyše stomiliónové tržby, dlhodobo žiadne iné väčšie dlhy netvorí. Dane i odvody uhrádza načas. I keď realitou je aj to, že za ostatných osem rokov mäsokombinát neskončil v strate iba raz. Od roku 2010 do roku 2017 mäsokombinát dohromady prerobil až 143 miliónov eur.

Penta podnik už dlhodobo drží nad vodou aj z iných svojich zdrojov. Pred pár rokmi zaň bankám vyplatila aj nemalú časť jeho starších úverov. V objeme až zhruba 70 miliónov eur.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.