Prokurátor obžaloval Kočnera v prípade vraždy Kuciaka

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v pondelok na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na obvinených Mariana Kočnera a ďalšie tri osoby v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

V prípade uznania viny hrozí obvineným trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie. Vo veci bude rozhodovať senát sudkyne Ruženy Szabovej, ktorý nedávno poslal do väzenia bývalých ministrov za SNS v kauze nástenkový tender.

Andruskó chce svedčiť za nižší trest. Výpoveď sa má týkať Richtera a Sakovej

Zoltán Andruskó mal spomenúť mená súčasného ministra práce Jána Richtera a ministerky vnútra Denisy Sakovej, keď navrhol, že bude vypovedať o protiprávnej činnosti dvoch súčasných členov vlády výmenou za nižší trest. Portálu Aktuality.sk to potvrdil nemenovaný zdroj. 

Austrálske denníky v pondelok vyšli so začierneným textom na titulnej strane

Začiernený text a pečiatka tajné na titulnej strane. Podľa BBC tak chcú novinári upozorniť na obmedzovanie prístupu k informáciám, ktorého sa podľa nich austrálske úrady dopúšťajú. Austrálski novinári sa už dlhšiu dobu sťažujú, že prísne bezpečnostné zákony prijaté v posledných niekoľkých rokoch ohrozujú investigatívnu žurnalistiku a bránia právu verejnosti na informácie.

Kritizujú tiež to, že nové zákony kriminalizujú novinárov, ktorí konajú vo verejnom záujme a whistleblowerov. Kampaň novinárov sa vystupňovala kvôli raziám z tohtoročného júna, kedy polícia prehľadávala centrálu verejnoprávnej televízie ABC a domov novinárky Anniky Smethurstovej kvôli reportážam. Polícia najprv uviedla, že vyšetruje iba únik utajovaných informácií, následne však vyjadrenie zmenila s tým, že vyšetruje tiež tých, ktorí informácie dostali, teda novinárov.

Boj o každú stotinu. Slovenská sporiteľňa vyostruje súboj o hypotéky

Od júla minulého roku banky nemôžu vôbec ponúkať hypotéky, ktorých výška presahuje 90 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti. Nové pravidlá spôsobili, že rast úverov domácnostiam sa začal výrazne znižovať. Viaceré finančné domy sa preto pustili do zlacňovania hypoték, aby žiadateľov o úver nalákali do svojich pobočiek.

Hypotekárnu vojnu odštartovala v júni Slovenská sporiteľňa, ktorej sa od minulého leta postupne znižoval trhový podiel na úveroch na bývaní. K znižovaniu úrokov sa pridala väčšina bánk na trhu. Najväčší hráč na trhu pritom v pondelok oznámil, že znovu znižuje úroky. Úvery s ročnou a trojročnou fixáciou ponúka s úrokom od 0,79 percenta. Slovenská sporiteľňa tak o jednu stotinu prekonala Prima banku, ktorá pri trojročnej viazanosti sadzby pred dvomi týždňami znížila úrok na 0,8 percenta.

Huawei príde o zahraničných klientov. Poškodili ho americké sankcie

Kvôli sankciám nesmú americké firmy obchodovať s touto čínskou firmou. Huawei bol schopný nájsť náhradu za väčšinu zariadení, ktoré kupoval z USA, no čínska spoločnosť má problémy s nahradením aplikácií firmy Google vo svojich mobilných telefónoch. Huawei môže ďalej používať platformu Android, pretože je to otvorený, takzvaný Open-source softvér, ale nemôže využívať služby, ktoré umožňujú, aby na tejto platforme fungovali aplikácie.

Súčasní majitelia telefónov Huawei sa vďaka dočasnej výnimke zatiaľ môžu pripájať do obchodu s aplikáciami Google Play, majú prístup k službe Google Maps aj k ďalším produktom, ktoré poskytuje súbor aplikácií Google Mobile Services. Tieto služby už ale nie sú k dispozícii u nových modelov Huawei a firma sa obáva, že tak príde o zahraničných klientov. Huawei pracuje na alternatívnom operačnom systéme s názvom Harmony.

David Lindtner sa vzdal svojej funkcie

Predseda Okresného súdu Bratislava III. David Lindtner sa po zverejnení komunikácie s Mariánom Kočnerom vzdal svojej funkcie. Rozhovory prebiehali cez mobilnú aplikáciu Threema. Ich obsah sa týkal viacerých závažných káuz. Podľa Denníka N odstúpenie D. Lindtnera potvrdil minister spravodlivosti Gábor Gál. Sudca mal s M. Kočnerom cez Threemu rozoberať napríklad premlčanie objednávky vraždy Silvie Volzovej či účinnú ľútosť pre Ladislava Bašternáka.