Obvinenie vzniesol vyšetrovateľ 8. marca. Prokuratúra ho akceptovala, bola toho názoru, že dôkazy sú dostatočne silné na jeho vznesenie. 

V priebehu krátkej doby sa uskutoční výsluch obvineného a ďalších osôb. Trestné stíhanie Mariana Kočnera bude vykonávané spoločne v jednej trestnej veci s doteraz známymi páchateľmi, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom spolupodieľali na zavraždení Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Ako ďalej odznelo na tlačovej konferencii, dozorujúci prokurátori vedia aj to, akým spôsobom bola získaná strelná zbraň aj strelivo. Hoci ňou nedisponujú, vedia o aký typ išlo. Zbraň pritom mala byť špeciálne upravená.

Pokiaľ ide o lustrovanie J. Kuciaka zo strany príslušníkov polície, pravdepodobne tu došlo k disciplinárnemu previneniu, preto bol tento prípad podľa prokurátorov odstúpený inšpekcii ministerstva vnútra.

Čo sa týka sledovania novinárov, v tejto veci je vedené samostatné trestné konanie. Údajne by malo byť v tejto veci rozhodnuté v krátkom čase. 

Chcel naňho hľadať špinu

M. Kočner sa J. Kuciakovi vyhrážal 5. septembra 2017. „Viem, že je za tým aj niečo iné, len vám to neviem dokázať, ale keď vám to budem vedieť dokázať pán Kuciak, tak vám garantujem, že skončíte písať, pretože vás budem pranierovať…”.

M. Kočner si mal na sledovanie J. Kuciaka najať bývalého novinára SIS-kára a svojho kamaráta Petra Tótha.

Ten sa k tomu podľa Denníka N priznal vo výpovedi na polícii v pozícii utajeného svedka - osem mesiacov po vražde. Na políciu mal prísť sám niekoľko dní po policajnom zásahu voči Tomášovi S., Miroslavovi M., Zoltánovi A. a Alene Z. Tých polícia obvinila z účasti na vražde na jeseň.

Od M. Kočnera mal P. Tóth za sledovanie novinárov dostávať každý mesiac tisíce eur.

Bol by pokoj

P. Tóth mal podľa dennníka vypovedať aj o tom, ako sa M. Kočner rozčuľoval nad novinármi, a ako vyhlásil, že keby niekto jedného z nich zavraždil, tak by bol pokoj, lebo všetci ostatní by dostali strach.

Vo výpovedi mal P. Tóth spomenúť aj oligarchu Norberta Bödöra, ktorý sa mal tiež podieľať na sledovaní novinárov. N. Bödör sa mal sám prihlásiť na polícii, aby mohol vypovedať.

Podnikateľ je príbuzným exprezidenta policajného zboru Tibora Gašpara. N. Bödör a jeho otec Miroslav sú považovaní za oligarchov v pozadí Smeru-SD s vplyvom na políciu.

Vo vedení policajného zboru za tretej vlády Smeru figurovali viaceré osoby blízke Bödörovcom.

Po Kočnerových vyhrážkach sledovala J. Kuciaka aj polícia.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa