Pred devätnástimi rokmi obsadila televíziu Markíza cudzia ochranka. Do budovy napochodovala ako sprievod firmy Gamatex podnikateľa Mariána Kočnera. Mávala súdnym rozhodnutím, že vlastní pohľadávku za desiatky miliónov korún a nárokovala si na podiel v televízii. Markízu prišli brániť davy ľudí a opozícia. Spor medzi vtedajším riaditeľom televízie Pavlom Ruskom a jeho bývalým spolužiakom M. Kočnerom sa napokon urovnal.

Kontroverzný podnikateľ, ako sám seba M. Kočner nazýva, sa opäť hlási v Markíze s finančnými nárokmi. Jeho spoločnosť Správa a inkaso zmeniek podala na súd žaloby na vydanie platobných rozkazov spolu za asi 69 miliónov eur. Suma zodpovedá štyrom zmenkám, ktoré mal údajne vydať v júni 2000 Pavol Rusko. Garantované mali byť spoločnosťou Markíza, za ktorú sa podpísal rovnako P. Rusko ako jej výkonný riaditeľ a akcionár.

Kočnerove finančné požiadavky Markíza odmieta a pravosť zmeniek spochybňuje. M. Kočner a bývalý šéf televízie sa k súdnemu konaniu nevyjadrili. Neodpovedali ani na otázku TRENDU, či zmenky súvisia so starou kauzou a za akých okolností boli vydané.

S pozdravom, Kočner

Koncom minulého roka sa spoločnosť Markíza – Slovakia dozvedela, čo je obsahom žalôb, ktoré v júni 2016 podala na súd Kočnerova firma Správa a inkaso zmeniek. Podľa obchodného registra vznikla v tom istom mesiaci a hlavným predmetom jej podnikania je financovanie a odkupovanie pohľadávok. Keďže Markízu vlastní zahraničná spoločnosť CME reportovaná na americkej burze, oznam sa v marci tohto roku objavil na burzovej stránke Komisie pre cenné papiere.

Kočner žaluje Markízu. Žiada milióny za Ruskove zmenky

Keď televíziu Markíza obsadil v roku 1998 Kočnerov Gamatex, prišli ju brániť stovky ľudí Zdroj: ČTK

Dve zmenky nadobudli splatnosť už v júni 2015 a ďalšie dve boli vydané ako bianko zmenky. Doplnená do nich bola suma a splatnosť – máj 2016. Správa a inkaso zmeniek ich získala od iných spoločností. Pôvodnými majiteľmi mali byť Marián Kočner a jeho bývalý spoločník Štefan Ágh ako fyzické osoby. Obaja kedysi vlastnili firmu Gamatex.

Peniaze sú povinní uhradiť P. Rusko ako dlžník a Markíza ako garant. „Nesúhlasíme s nárokmi a využijeme všetky zákonné možnosti, ktoré máme k dispozícii, aby sme ochránili našu spoločnosť pred fiktívnymi nárokmi. Neveríme, že by hociktorá z týchto zmeniek bola autentická pravá, čo na súde aj dokážeme,“ tvrdí právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec.

Napriek tomu, že aj P. Ruskovi ide o milióny, pravosť zmeniek nespochybnil, rozprávať sa o nich nechcel. „Nebudem sa vyjadrovať, nehnevajte sa, všetko sa dozviete na súde,“ reagoval pre TREND.

Marián Kočner najprv telefonicky odmietol celú záležitosť komentovať s tým, že nie je verejná osoba a ide o jeho súkromný biznis. Neskôr volal späť a svoje vyjadrenie podmienil tým, že redaktorka TRENDU pôjde vypovedať na Národnú kriminálnu agentúru vo veci trestného oznámenia, pre ktoré polícia vyšetruje bývalého ministra vnútra Daniela Lipšica. Rieši, či exminister poskytol novinárom citlivé údaje o Kočnerových transakciách v Privatbanke.

Ani po námietke, že Markíza s týmto prípadom nesúvisí, M. Kočner neodpovedal. Mailom napísal : „Oznamujem, že po splnení mojej podmienky odpoviem na vaše otázky. Verím, že sa to spoločnou snahou podarí v čo najkratšom čase. S pozdravom Marián Kočner, kontroverzný podnikateľ z neexistujúcich mafiánskych zoznamov.“

Ďalej sa v článku dočítate:

  • Čo na zmenky hovorí bývalý konateľ Ján Kováčik
  • Ako to bolo s Markízou a Gamatexom
  • Že o zmenkách rozhoduje jeden sudca
  • Ako sa M. Kočner a P. Rusko skamarátili
  • Kto je za schránkou v Karibiku, cez ktorú údajne zmenky prešli

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa