Ten si nahral aj bývalého generálneho prokurátora. Na nahrávke sa vraj s ním baví ako s podriadeným a hovorí, koľko mu a za čo zaplatil.

Nahrávka má okrem iného zachytávať korupciu pri parlamentnom hlasovaní o novom generálnom prokurátorovi. Mal sa ním stať D. Trnka a M. Kočner si mal kúpiť šiestich poslancov, aby za D. Trnku hlasovali.

Niekoľkí koaliční poslanci vlády Ivety Radičovej vtedy naozaj hlasovali v tajnom hlasovaní s opozíciou za D. Trnku v kresle generálneho prokurátora. Medzi poslancami sa hovorilo o úplatku 300-tisíc eur za jeden hlas.

Siahal aj na vládu

Dôležité sú ale iné súvislosti. Nešlo len o generálneho prokurátora, teda o to, aby „Nášho“ človeka dostali na svoje miesto. Išlo o existenciu celej vlády. Iveta Radičová totiž vtedy oznámila, že ak parlament zvolí D. Trnku, podá demisiu.

M. Kočner by tak otvoril cestu k moci Robertovi Ficovi, ktorý sa po voľbách v roku 2010 ocitol v opozícii. Napokon koalícia hlasovanie v máji 2011 zvládla. D. Trnka dostal len 70 hlasov – o jeden menej, ako mala vtedajšia opozícia zložená zo Smeru a SNS. A potom zvolili za generálneho prokurátora spolužiaka Roberta Fica.

Bývalá premiérka asi aj na základe tejto 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa