Šéf Penty Jaroslav Haščák a podnikateľ Marian Kočner si za štyri roky vymenili niekoľko stoviek správ. Obžalovaný v ekonomických kauzách a z objednávky vraždy Jána Kuciaka sa v nich snažil ovplyvňovať médiá, ktoré patria do skupiny News and Media Holding (NMH). Súčasťou skupiny je aj týždenník Trend.

Esemesky a správy cez Whastsapp si posielali medzi rokmi 2014 až 2018. Všeobecne v nich preberali najmä súkromie, politiku a biznis. 

Najviac sa M. Kočner zameriaval na médiá, ktoré patria Pente.

Marian Kočner mal podľa všetkého detailné správy o postupoch a práci najmä v týždenníku Plus 7 Dní a v denníku Plus 1 Deň. Cez J. Haščáka sa snažil ovplyvňovať niekoľko tém.

Keď ho novinári Plus Jeden Deň nafotili v roku 2017, ako vyťahuje počas rodinného obeda k výročiu svokry stovky eurových bankoviek z palubnej dosky, M. Kočner sa snažil cez J. Haščáka vybaviť, aby článok vyšiel v serióznej podobe alebo vôbec.

Materiál podľa vlastných slov J. Haščák stopol, ale upozornil M. Kočnera na to, že to nemôže byť každodenná prax.

Po dvoch rokoch napokon fotky aj tak vyšli na povrch. Podnikateľ už bol v tom čase vo väzení.

„Je zrejmé, že Marian Kočner mal informácie z rôznych redakcií, nielen z Plus 7 Dní či Plus jeden deň. Poznal sa a komunikoval s množstvom novinárov a vedel sa aj prostredníctvom týchto kontaktov dostávať k informáciám. Z doteraz zverejnenej komunikácie je zrejmé, že Marian Kočner mal blízky kontakt na redaktorku Martinu Ruttkayovú, nepochybne však komunikoval aj s ďalšími redaktormi v našom vydavateľstve. Bol pre mnohých novinárov informačným zdrojom,“ potvrdil pre Aktuality.sk hovorca Penty Martin Daňo.

Správy z Kočnerovho mobilu sú známe vďaka takzvanej Kočnerovej knižnici, ktorú postupne zverejňujú slovenské médiá v spolupráci s medzinárodnou sieťou investigatívnych novinárov Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.