Aktualizované o 16:40 o reakciu premiérky

Traja poslanci za SaS Jozef Viskupič, Martin Fecko, Erika Jurinová z hnutia Obyčajní ľudia zostávajú v poslaneckom klube SaS. Rozhodli sa nenasledovať svojho kolegu Igora Matoviča, ktorého sulíkovci vylúčili z klubu 10. februára. Koalícii tak v parlamente zostáva väčšina, pri rozhodovaní môže rátať so 77 hlasmi zo 150 zákonodarcov.

"Akceptovali sme dnes požiadavku klubu SaS v klube zotrvať. Zároveň klub SaS akceptoval našu požiadavku, že dňom založenia vlastného politického subjektu môžeme z klubu vystúpiť bez požiadavky vrátenia mandátu," povedal dnes novinárom Viskupič s tým, že v tejto chvíli nechcú narušiť stabilitu vlády. Podľa neho trojica prijala dobré kompromisné riešenie, keď zostáva v klube SaS a zároveň pokračuje v agende Obyčajných ľudí spolu s Matovičom.

Predseda SaS Richard Sulík uviedol, že ani založenie novej strany neohrozí koalíciu, je presvedčený, že Obyčajní ľudia nepôjdu s opozíciou. Sulík je spokojný s tým, že nie je ohrozená stabilita vlády a koalícia formálne disponuje v NR SR stále väčšinou, keď má 77 poslancov. Predseda poslaneckého Klubu SaS Jozef Kollár zdôraznil, že cieľom SaS je stabilita vláda. Zároveň však rešpektuje ambíciu Obyčajných ľudí založiť vlastnú stranu. Jej založenie a následné vystúpenie Obyčajných ľudí z klubu SaS nebude považovať za porušenie dohôd z leta 2010, kedy sa štvorica poslancov okolo Igora Matoviča zaviazala zotrvať v poslaneckom klube SaS do konca volebného obdobia, inak by vrátila poslanecké mandáty.

 „Zakopali sme vojnovú sekeru. Osobné vzťahy medzi nami sú dobré,“ dodal dnes Sulík pred novinármi po rokovaní poslaneckého klubu SaS na adresu jeho vzťahov s lídrom Obyčajných ľudí, s tým, že ani on ani Matovič sa nebudú rýpať v minulosti. Obaja politici si na blogoch minulý týždeň po vylúčení Matoviča z poslaneckého klubu vymenili rôzne obvinenia. „Čo bolo povedané, je povedané. Nemienim sa k tomu vracať,“ vyhlásil Matovič.

Matovič označil rozhodnutie trojice svojich kolegov za štátnické. Podľa neho mohli urobiť zbrklé rozhodnutie a z klubu vystúpiť, dali však prednosť zodpovednosti. Zdôraznil, že chcel, aby trojica prijala slobodné a tým aj dobré rozhodnutie. Snom Matoviča je založiť vlastnú stranu pre nezávislých kandidátov. Určite ju založí pred budúcimi parlamentnými voľbami. Sulík túto ambíciu Matoviča rešpektuje. Ak to Matovič urobí, SaS sa k tomu postaví konštruktívne.

Obyčajní ľudia v roku 2010 kandidovali do parlamentných volieb na kandidátke SaS na posledných štyroch miestach. Napriek tomu sa prekrúžkovali do NR SR a stali sa členmi poslaneckého klubu SaS. Už v júli však zvažovali odchod z poslaneckého klubu SaS, lebo podľa nich im koaliční partneri nevyhoveli pri zapracovaní "unikátnych" návrhov do programového vyhlásenia vlády. Koncom decembra 2010 vypršala dohoda medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom, podľa ktorej nemal Matovič do konca roka podnikať žiadne kroky vedúce k založeniu vlastnej strany.

Koalícia podľa B. Bugára potrebuje iný štýl práce

Rozhodnutie trojice poslancov z hnutia Obyčajní ľudia zotrvať v klube SaS považuje predseda Mosta-Híd Béla Bugár za zrelý krok. Verí, že vzniklo na základe dôkladného zváženia a vyhodnotenia situácie. Zároveň naďalej zdôrazňuje potrebu zmeny pracovného štýlu koalície.

"Budeme musieť oveľa častejšie rokovať, vysvetľovať naše názory a hľadať spoločné stanovisko. Keď to bude potrebné, budeme musieť rokovať aj s každým poslancom osobitne," vyhlásil dnes Bugár v reakcii na minulotýždňové udalosti.

Pripomenul, že jeden z koaličných návrhov vtedy neprešiel "len preto, že niektorí poslanci si mysleli, že to nie je ich názor". Podľa Bugára to upozorňuje na to, že "si bude treba oveľa častejšie sadnúť a vysvetľovať si názory a stanoviská jednotlivých strán". Zároveň zdôraznil, že je to riešenie, ktoré za to stojí.

Bugár je presvedčený, že je možné udržať súčasnú vládnu koalíciu, aj v prípade, že by si OĽ spolu so svojím lídrom Igorom Matovičom založili vlastnú stranu a už by neboli členmi klubu SaS.

Premiérka rozhodnutie Obyčajných ľudí ocenila

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová považuje rozhodnutie strany Sloboda a Solidarita (SaS) a poslancov politického hnutia Obyčajní ľudia za zodpovedné. "Ich dohoda vytvára priestor nielen pre politickú stabilitu, ale aj pre všeobecnú stabilitu v spoločnosti," myslí si Radičová. Podľa premiérky je stabilita nevyhnutná v neľahkej situácii spamätávania sa z hospodárskej krízy, v ktorej sa nachádza Slovensko a celá Európska únia. "Politickým stretom sa nie vždy dá zabrániť, avšak nesmú byť prekážkou skutočných politických rozhodnutí a riešení," dodáva Radičová.

Podľa šéfky kabinetu koalícia potrebuje stabilitu, aby mohla zvládnuť najdôležitejšie výzvy, pred ktorými stojí Slovensko – znovu naštartovať ekonomiku, vytvoriť nové pracovné miesta a zlepšiť kvalitu života občanov. "S týmto záväzkom sme predstúpili pred občanov a uvedomujú si ho aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí hlasovali za programové vyhlásenie vlády," konštatuje premiérka v stanovisku, ktoré poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

Politológ považuje koalíciu za krehkú

Napriek rozhodnutiu troch Obyčajných ľudí zotrvať v klube SaS zostáva koalícia krehká. Tvrdí to politológ Miroslav Kusý. "Formálne sa podarilo zachrániť väčšinovú koalíciu, ale ich hlasovanie je pre budúcnosť veľmi neisté," povedal agentúre SITA Kusý. Sulíkovci sa s trojicou poslancov dohodli, že ak ich kolega Igor Matovič založí politickú stranu, budú môcť z klubu SaS odísť bez toho, aby vrátili mandát. Podľa Kusého tým jasne deklarovali svoj postoj. "Matovič povedal, že sa pri hlasovaní bude riadiť svojím svedomím. Preto je predpoklad, že sa rovnako budú správať aj ostatní traja napriek tomu, že zostávajú v klube SaS," konštatuje Kusý.

Ilustračné foto na titulke - SITA/Jozef Jakubčo