Aktualizované o 17:26:

Nárok na 13. dôchodok majú mať všetci poberatelia penzií. Jeho výška má byť pre jednotlivých poberateľov vo výške súčasných priemerných jednotlivých dôchodkov. Poberateľovi sólo starobného dôchodku sa vyplatí 13. dôchodok v sume zodpovedajúcej priemernej mesačnej sume starobného dôchodku, teda 460,40 eura.

„V prípade, ak bude mať poistenec nárok na viacero dôchodkových dávok, vyplatí sa len jeden 13. dôchodok, a to ten, ktorého suma je najvyššia,“ uvádza sa v návrhu zákona.

Z analýzy sociálnych vplyvov k návrhu zákona vyplýva, že predčasní dôchodcovia by mali dostať 433,20 eura. Sirotské dôchodky sú v priemernej výške 137,70 eura, priemerný dôchodok vdov je 263,10 eura, vdovcov 208,80 eura.

Koalícia s kotlebovcami schválila 13. dôchodok a odmietla Istanbulský dohovor

Poslanci v parlamente Zdroj: TASR

V prípade 100 percentného zdravotného postihnutia invalidov je priemerný dôchodok 380 eur, do 70 percent postihnutia je táto suma na úrovni 209,90 eura. Sociálny dôchodok by mal dosiahnuť 255 eur a invalidný dôchodok z mladosti by mal byť vo výške 280,5 eura.

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh z výboru, ktorým sa upravia podmienky pri 13. dôchodku v niektorých prípadoch aj pre policajtov a profesionálnych vojakov. Napríklad v prípade súbehu nárokov na najmenej dva 13. dôchodky sa má vyplatiť len jeden, a to ten, ktorého suma je najvyššia.

13. dôchodok bude stáť takmer pol miliardy

Celkovo sa má 13. dôchodok dotknúť 1,4 milióna ľudí. Financovanie 13. dôchodku má byť s výnimkou sociálneho dôchodku a invalidného dôchodku z mladosti financované zo základných fondov starobného poistenia a invalidného poistenia.

Koalícia s kotlebovcami schválila 13. dôchodok a odmietla Istanbulský dohovor

Ľuboš Blaha a Robert Fico Zdroj: TASR

Z analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy vyplýva, že celkovo sa očakávajú zvýšené výdavky rozpočtu verejnej správy z dôvodu zavedenia a vyplatenia 13. dôchodku všetkým poberateľom dôchodkových dávok na úrovni približne 442,2 milióna eur v tomto roku, na úrovni 477,2 milióna eur v budúcom roku, v roku 2022 by mali dosiahnuť 514,1 milióna eur a v roku 2023 by mali predstavovať 553,3 milióna eur.

Istanbulský dohovor odmietli

Národná rada (NR) SR nevyslovila súhlas s Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Poslanci tak rozhodli v utorkovom hlasovaní na mimoriadnej 58. schôdzi parlamentu.

Koalícia s kotlebovcami schválila 13. dôchodok a odmietla Istanbulský dohovor

Poslanec Smeru Erik Tomáš Zdroj: TASR

Parlament prijal 29. marca a 28. novembra 2019 uznesenia, ktorými NR SR vyjadrila nesúhlas s tým, aby SR bola prostredníctvom rozhodnutí a opatrení Európskej únie viazaná Istanbulským dohovorom a aby Európska únia pristúpila k uvedenému dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.

Osud diaľničných známok je otázny

Plénum opäť nebolo pri hlasovaní o vládnom návrhu na skrátené legislatívne konanie o zrušení diaľničných známok uznášaniaschopné. Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) tak prerokuje možnosť stiahnutia tohto návrhu alebo iné technické riešenie situácie s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Schôdza je tak prerušená do stredy (26. 2.) 11-tej hodine. A. Danko skonštatoval, že nie je možné pristúpiť ani k hlasovaniu o zrýchlenom režime k prídavku na dieťa.

Koalícia s kotlebovcami schválila 13. dôchodok a odmietla Istanbulský dohovor

Robert Fico a Andrej Danko Zdroj: TASR

Na poslednom utorkovom hlasovaní o skrátenom legislatívnom konaní k zrušeniu diaľničných známok bolo prítomných len 74 poslancov. Zdržali sa poslanci z klubu Smeru-SD aj SNS. Proti hlasovala ĽSNS, nezaprezentovali sa poslanci Mosta-Híd, OĽaNO, Sme rodina a väčšina nezaradených poslancov. Poslanci sa v utorok pokúšali o návrhu hlasovať niekoľkokrát. Ani raz sa však v pléne nezaprezentoval dostatok poslancov, aby bolo uznášaniaschopné.

Predseda Smeru-SD Robert Fico na spoločnej utorkovej tlačovej konferencii s SNS potvrdil, že vo štvrtok by už parlament nemal rokovať. „Nebudeme rokovať počas moratória,“ dodal A. Danko. Fico poznamenal, že k riešeniu situácie sa stretnú v stredu ráno ešte pred samotným hlasovaním. Zároveň zdôraznil, že v prípade prídavkov na deti je vôľa opatrenie schváliť.

Prezidentka sa vyjadrí až po voľbách

Prezidentka Zuzana Čaputová sa k prerokovaným zákonom na parlamentnej schôdzi vyjadrí až po voľbách. Na posúdenie zákonov jej začne plynúť 15-dňová lehota po tom, ako jej budú doručené. Uviedol to hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

„Prezidentka bude postupovať štandardným spôsobom a nemá dôvod vyjadrením svojho postoja k prerokovávaným zákonom vstupovať do končiacej sa predvolebnej kampane, a to len jeden deň pred volebným moratóriom,“ priblížil.

Článok bol aktualizovaný v celom znení o 13.00:

Fico schválenie sľúbil

„Dôchodcovia, vdovy, vdovci, či predčasní dôchodcovia dostanú v decembrovom výplatnom termíne priemerný dôchodok, ktorý im patrí. Chcem poďakovať nielen tej časti opozície, ktorá podporila návrh v skrátenom konaní, ale aj v prvom čítaní,“ vyhlásil v utorok R. Fico.

Predseda Smeru-SD opätovne kritizoval stranu Most-Híd, ktorej poslanci sa nezúčastňujú na hlasovaní. „Večer tento zákon prejde ústavnou väčšinou. Ako sa máme pozerať potom na poloblázna z Trnavy, alebo poslancov Mosta-Híd. Pri Bélovi Bugárovi, Igorovi Matovičovi môžeme farizejstvo pripísať pri každej jednej príležitosti. Klobúk dolu pri tej časti opozície, ktorá tento dôležitý návrh podporila,“ uviedol R. Fico.

Pri zvýšení prídavku na dieťa je Smer-SD ochotný rokovať o možných úpravách. R. Fico chce o možnostiach rokovať s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Návrh chce konzultovať s odborníkmi z ministerstva práce či financií.

„Počúvame teraz výhrady od niektorých kolegov poslancov, že sa im nepáči, ak rodinné prídavky majú dostať napríklad aj rómske deti. Ja toto teraz nebudem komentovať. Keďže ide o vládny návrh zákona, ja budem musieť hovoriť s premiérom na tému, či sú pripravení legislatívci nám pomôcť v tom, ako pretaviť to 100 percent zvýšenie prídavku do zvýšenia, že či pôjdeme hotovosťou, alebo reálne to 100 % zvýšenie bude vyzerať inak, napríklad pôjde cez dane, čo by znamenalo, že hlavne budú môcť profitovať ľudia, ktorí pracujú,“ dodal R. Fico s tým, že na zmeny bude potrebné získať aj podporu v parlamente.

„Musíme najskôr ísť cez skrátené legislatívne konanie,“ podotkol R. Fico. Podľa jeho slov sa chce ale zaoberať formou, ako tento zvýšený prídavok majú rodičia dostať. Či ho dostanú zvýšený v hotovosti, alebo si ho budú môcť napríklad odpočítať z daní.

„Kto nepracuje, nech neje. Kto si chce nájsť prácu v tejto krajine, tak si ju nájde bez akýchkoľvek ťažkostí. Nemôžu mať ľudia len práva, ale aj povinnosti. Prečo by sme nerozmýšľali tak, ako napríklad pri rodičovskom príspevku,“ dodal R. Fico.


Koalícia s kotlebovcami schválila 13. dôchodok a odmietla Istanbulský dohovor

Smer, SNS a kotlebovci hlasovali za skrátené konanie

Za skrátené legislatívne konanie hlasoval klub Smeru-SD, SNS a ĽSNS. Neprítomní boli poslanci SaS, Mosta-Híd, okrem poslanca Eduarda Adamčíka (Most-Híd), ktorý hlasoval za a neprítomní boli viacerí nezaradení poslanci. Pri hlasovaní sa zdržal klub Sme rodina.

Trinásty dôchodok má nahradiť doterajší vianočný príspevok. Nárok naň majú mať všetci poberatelia dôchodku. Jeho výška má byť pre jednotlivých poberateľov vo výške súčasných priemerných jednotlivých dôchodkov.

Dôchodcovia by mali dostať 460,40 eura, predčasní dôchodcovia by mali získať 433,20 eura. Sirotské dôchodky sú v priemernej výške 137,70 eura, priemerný dôchodok vdov je 263,10 eura, vdovcov 208,80 eura.

V prípade 100 percentného zdravotného postihnutia invalidov je priemerný dôchodok 380 eur, do 70 percent postihnutia je táto suma na úrovni 209,90 eura. Sociálny dôchodok by mal dosiahnuť 255 eur a invalidný dôchodok z mladosti by mal byť vo výške 280,5 eura.

„V prípade, ak bude mať poistenec nárok na viacero dôchodkových dávok, vyplatí sa len jeden 13. dôchodok, a to ten, ktorého suma je najvyššia,“ uvádza sa v návrhu zákona.