Poslanci Národnej rady (NR) SR odsúhlasili vytvorenie skupín priateľstva v rámci slovenskej skupiny Medziparlamentnej únie. Zvolili aj ich predsedov. Nebudú však medzi nimi opoziční poslanci Ľuboš Blaha (Smer-SD), Martin Beluský, Miroslav Suja a Marian Kotleba (všetci ĽSNS). Ich vyradenie z návrhu na zriadenie skupín odsúhlasilo 68 zákonodarcov zo 102 prítomných. Proti bolo 27, piati sa zdržali a dvaja nehlasovali.

Koalícia predložila zmeny k návrhu na vytvorenie skupín priateľstva v rámci slovenskej skupiny Medziparlamentnej únie a voľbu ich predsedov. V pozmeňujúcom návrhu argumentuje tým, že „podľa názoru predkladateľov tohto pozmeňujúceho návrhu ich názorové postoje sú v príkrom rozpore so základnými zásadami, na ktorých je postavená SR".

Mimoriadna schôdza NR SR k vládnej novele
Neprehliadnite

Šeliga vykázal zo sály poslancov ĽSNS. Odmietali predložiť negatívny test

Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) reagoval, že ide o kádrovanie a nedemokratický postup. Dodal, že Smer-SD je zásadne proti tomuto návrhu, pričom takýto postup ešte v parlamente nezažil. „Pluralita názorov je ťažká, ale je to základ demokracie," skonštatoval Blanár. Koalíciu kritizoval aj šéf Smeru-SD Robert Fico. „Toto je fašizmus, to sú 50. roky," vyhlásil.