Vládna koalícia bude ďalej rokovať, debate o rekonštrukcii vlády je predbežne naklonené aj hnutie Sme rodina. To má rokovať na predsedníctve budúcu stredu (10. 3.). Tému rekonštrukcie vlády otvorili strany SaS a Za ľudí. Koaliční partneri sa zhodujú, že nechcú predčasné voľby.

„Sme predbežne prístupní k rokovaniu o nejakej forme rekonštrukcie vlády. Rozhodne nie sme za jej položenie alebo predčasné voľby,“ skonštatoval po koaličnej rade predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár. Lídri sa podľa neho nerozprávali, či by mal premiér Igor Matovič (OĽANO) odísť zo svojho postu a kto by ho mohol nahradiť. Matovič bol podľa neho konštruktívny. Zároveň Kollár nepovedal, či má minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) dôveru Sme rodina. Ak by zlyhal niekto z ministrov Sme rodina, Kollár by podľa jeho slov rozmýšľal o výmene svojich ministrov. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou sa neplánuje stretnúť.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) prichádza na 83. rokovanie vlády SR v stredu 3. marca 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

SaS odmieta prekrúcanie diskusie o rekonštrukcii vlády

Vicepremiérka a šéfka Za ľudí Veronika Remišová po koaličnej rade povedala, že po roku vlády stoja pred hlbokou sebareflexiou, situácia je podľa nej vážna. Dodala, že rekonštrukcia vlády je na stole. „V záujme partnerov je, aby koalícia vydržala,“ doplnila. V strane Za ľudí boli podľa nej na stole všetky alternatívy aj v súvislosti s rekonštrukciou vlády. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) dodala, že ak by to bolo nevyhnutné, môže odísť zo svojho postu.

SaS chce podľa jej šéfa Richarda Sulíka rekonštrukciu vlády. „Mali by ísť všetky mená na stôl vrátane premiéra. Nijak to nesúvisí s vakcínami,“ skonštatoval. Premiér podľa neho nie je veľmi spôsobilý viesť vládu. Dôvodom pre rekonštrukciu vlády je podľa neho celý rad okolností, mnoho nešťastných vyjadrení či chaotických zmien. „Myslíme si, že by sme mali poctivo a otvorene diskutovať o rekonštrukcii vlády, nie iba o výmene ministra zdravotníctva,“ doplnil Sulík. Ak sa majú rozprávať o výmene Matoviča na poste premiéra, OĽANO má podľa neho svoje ľudské zdroje.

Poslanci pokračujú v diskusii o ústavných zmenách

Na snímke poslanec NR SR Ján Benčík (Za ľudí) počas zasadnutia 18. schôdze parlamentu 4. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Poslanec Benčík z klubu Za ľudí zvažuje odchod, žiada výmenu premiéra a ministra zdravotníctva

Premiér sa po koaličnej rade pred novinárov nepostavil. Ešte pred ňou vyzval cez médiá Sulíka a Remišovú, aby nepolitikárčili a nevyužívali vakcínu Sputnik V ako zámienku na rozpad vládnej koalície.