Popredný ukazovateľ ďalšieho vývoja americkej ekonomiky sa v decembri 2022 opäť znížil, už desiaty mesiac po sebe. To signalizuje krátkodobú recesiu v USA. Ukázal to najnovší prieskum inštitútu Conference Board. 

Konkrétne, kľúčový index hlavných ekonomických ukazovateľov (Leading Economic Index - LEI), ktorý predpovedá vývoj americkej ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa v decembri 2022 znížil o 1 percento na 110,5 bodu po poklese o revidovaných 1,1 percenta v novembri. Ekonómovia pritom očakávali pokles indexu v decembri o 0,7 percenta po jeho pôvodnom znížení o 1 percento mesiac predtým.

Ďalší pokles LEI v decembri naďalej signalizuje recesiu americkej ekonomiky v blízkej budúcnosti, uviedol vo vyhlásení Ataman Ozyildirim, riaditeľ ekonomického výskumu v Conference Board. Dodal, že v decembri došlo k poklesu viacerých ekonomických ukazovateľov, čo naznačuje zhoršujúce sa podmienky nasledujúcich mesiacoch.

Index priemyselnej produkcie klesá

Decembrová hodnota LEI je zároveň nižšia o 4,2 percenta ako priemer za šesť mesiacov medzi júnom a decembrom 2022.

Prieskum však ukázal tiež, že čiastkový index súčasnej ekonomickej situácie sa v decembri mierne zvýšil o 0,1 percenta na 109,6 bodu po novembrovej stagnácii. Dôvodom boli silné ukazovatele súvisiace s trhom práce (zamestnanosť a osobný príjem), povedal Ozyildirim. Index priemyselnej produkcia, ktorá je tiež súčasťou LEI, však klesol už tretí mesiac po sebe.

„Celková ekonomická aktivita sa v nadchádzajúcich štvrťrokoch pravdepodobne zmení na negatívnu a v poslednom štvrťroku 2023 opäť vzrastie,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Generálny riaditeľ spoločnosti Norges Bank Investment Management Nicolai Tangen
Neprehliadnite

Chamtivosť biznismenov v USA už zašla priďaleko, tvrdí šéf Nórskeho investičného fondu