Severná Kórea bude ignorovať pokusy Spojených štátov rozšíriť vzájomné diplomatické vzťahy, pokiaľ Washington neprestane s „nepriateľskou politikou" voči KĽDR. Vo štvrtok to uviedla námestníčka severokórejského ministra zahraničných vecí Čche Son-hui, ktorú cituje agentúra Jonhap. Čche Son-hui vo vyhlásení zároveň potvrdila, že USA sa minulý týždeň - deň pred začiatkom svojho spoločného vojenského cvičenia s Južnou Kóreou - pokúsili nadviazať kontakt s KĽDR prostredníctvom „tretej krajiny".

„Už sme sa jasne vyjadrili, že medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi nebudú nijaké kontakty, ani sa nebudú konať nijaké rozhovory, pokiaľ USA neprestanú s nepriateľskou politikou voči nám, a my budeme aj naďalej ignorovať ich pokusy spojiť sa s nami," uviedla Čche Son-hui podľa severokórejskej štátnej tlačovej agentúry KCNA.

WA 15 Washington - Americký prezident Joe Biden číta počet Američanov, ktorí podľahli ochoreniu COVID-19 počas prejavu v Bielom dome vo Washingtone v pondelok 22. februára 2021. FOTO TASR/AP 

President Joe Biden reads the number of American that died from COVID-19 during a speech at the White House, Monday, Feb. 22, 2021, in Washington. (AP Photo/Evan Vucci)
Neprehliadnite

Bidenova vláda sa mala neúspešne pokúsiť nadviazať kontakt s KĽDR

Americký minister obrany Lloyd Austin a minister zahraničných vecí Antony Blinken sú momentálne na pracovnej návšteve v juhokórejskej metropole Soul. Ministri predtým navštívili Japonsko, kde v spoločnom vyhlásení vyjadrili znepokojenie nad rastúcim regionálnym vplyvom Číny. Cieľom ich cesty je upevniť spoluprácu s partnermi v tejto časti Ázie.

Severná Kórea v utorok varovala Soul i Washington pred uskutočnením ich spoločného vojenského cvičenia. Urobila tak prostredníctvom Kim Jo-džong, sestry severokórejského vodcu Kim Čong-una, ktorá uviedla, že USA „sa snažia cez oceán šíriť zápach strelného prachu na území" KĽDR.