Severokórejskí hekeri vlani ukradli z finančných inštitúcií stovky miliónov dolárov, ktoré boli použité aj na financovanie severokórejského jadrového programu a vývoj balistických rakiet. Uvádza sa to v dôvernej správe OSN, podľa ktorej ide o viac ako 300 miliónov dolárov. Správu vypracovali odborníci OSN na problematiku KĽDR a spravodajská stanica CNN získala detaily z tohto zatiaľ dôverného dokumentu od diplomatického zdroja v Bezpečnostnej rade OSN.

KK7 Pchjongjang - Severokórejský vodca Kim Čong-un (uprostred) hovorí počas 8. zjazdu Kórejskej strany práce 7. januára 2021 v Pchjongjangu. Severokórejský vodca Kim Čong-un preskúmal spôsoby, ako obnoviť medzikórejské vzťahy, a zaviazal sa, že rozšíri kontakty so zahraničím. Uviedli to v piatok štátne médiá v KĽDR, keď informovali o výsledkoch 8. zjazdu Kórejskej strany práce, ktorý sa začal v utorok. FOTO TASR/AP
In this photo provided by the North Korean government, North Korean leader Kim Jo
Neprehliadnite

Úradujúci veľvyslanec KĽDR v Kuvajte ušiel do Južnej Kórey

Režim severokórejského vodcu Kim Čong-una je v nej obviňovaný z podvodných operácií mierených na finančné inštitúcie a domy obchodujúce s virtuálnou menou. KĽDR týmito ukradnutými peniazmi platia zbrane a drží nad vodou svoju ekonomiku. Podľa zdroja CNN severokórejskí hekeri ukradli v období medzi rokom 2019 a vlaňajším novembrom imanie v hodnote 316,4 milióna dolárov. V správe tiež stojí, že KĽDR „vyrába štiepny materiál, udržuje jadrové prevádzky a modernizuje infraštruktúru balistických rakiet, pričom sa snažia získať pre tieto programy materiál a technológiu v zámorí".

Vyšetrovatelia OSN sa odvolávajú na nemenovaný štát, podľa ktorého je veľmi pravdepodobné, že môže KĽDR vybaviť jadrovou hlavicou balistickú strelu akéhokoľvek dosahu, aj keď nie je jasné, či dokáže zabezpečiť zostup rakiet späť do atmosféry. Správa je založená na informáciách, ktoré poskytli členské štáty OSN, spravodajské služby, médiá a severokórejskí utečenci. OSN správu o situácii v KĽDR vydáva každého pol roka, na jeseň a na jar. Kedy bude zverejnený tento dokument, nie je zatiaľ jasné. Severokórejská misia pri OSN na žiadosť CNN o komentár nereagovala.

Kim v januári ohlásil, že jeho krajina bude vyvíjať v rámci svojho jadrového a balistického programu nové, pokročilé zbrane. Bývalý americký prezident Donald Trump sa s Kimom zišiel trikrát, ale nepodarilo sa mu severokórejského vodcu presvedčiť, aby prestal o jadrové zbrane usilovať. Poradcovia jeho nástupcu Joea Bidena zatiaľ iba oznámili, že do problematiky KĽDR budú zapojení spojenci USA Južná Kórea a Japonsko. Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan minulý týždeň oznámil, že administratíva politiku voči KĽDR prehodnocuje a kým proces neskončí, nebude sa vyjadrovať.

North Korea Party Congress
Neprehliadnite

KĽDR predstavila novú raketu, zaviazala sa rozšíriť svoj jadrový arzenál

Zo správy OSN vyplýva, že KĽDR má kvôli obmedzeniam na hraniciach zavedeným kvôli koronavírusu problémy zabezpečiť si tvrdú menu. V roku 2019 získal Pchjongjang vývozom uhlia 370 miliónov dolárov, ale od vlaňajšieho júla vývoz zrejme ustal. KĽDR vlani z obáv koronavírusu sprísnila všetky kontakty s okolitým svetom, prerušila tiež väčšinu obchodnej výmeny s Pekingom. Pomohlo to možno izolovať sa od pandémie, ale ekonomiku to priviedlo na pokraj zrútenia. Znalci usudzujú, že KĽDR sa teraz bude viac spoliehať na prísun peňazí získaných prostredníctvom hackerských útokov.