Severná Kórea a Čína obnovili cezhraničnú nákladnú vlakovú dopravu, ktorá bola v súvislosti s pandémiou choroby COVID-19 pozastavená päť mesiacov. Podľa agentúry AFP o tom v utorok informovali úrady v Soule.

Cezhraničná nákladná vlaková doprava bola pozastavená koncom apríla po tom, ako v čínskom pohraničnom meste Tan-tung vypukla epidémia covidu. Krátko na to - v máji - potvrdili výskyt omikronového variantu koronavírusu SARS-CoV-2 na svojom území aj Pchjongjang.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok uviedlo, že po „priateľských konzultáciách" sa susedné krajiny rozhodli obnoviť železničnú nákladnú dopravu.

„Obe strany budú naďalej posilňovať koordináciu a spoluprácu (a) aktívne zabezpečovať bezpečnú a stabilnú prevádzku nákladnej železničnej dopravy," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin.

Ako informovala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap, v pondelok prešla cez pohraničný most z Číny na sever lokomotíva ťahajúca približne desať vagónov.

Ďalšie dôležité správy

Množstvo uhlíka uvoľneného z mŕtveho dreva zhruba zodpovedá celosvetovým emisiám z fosílnych palív, tvrdí najnovší vedecký výskum. (ilustračné foto)
Neprehliadnite

V Číne zaznamenal dovoz uhlia z Ruska a Indonézie prudký nárast