Sociálna sieť LinkedIn preto oslovila takmer deväťtisíc personalistov, odborníkov na nábor a hľadačov talentov z celého sveta, aby preskúmala nové trendy v nábore a hodnotení kandidátov o pracovné miesto. Na základe ich vyjadrení ponúka päť inovatívnych techník, ktoré pomáhajú posúdiť a vybrať kandidátov na pracovné miesto lepšie alebo dôkladnejšie ako bežný pohovor.

Deravá klasika

Tradičný štruktúrovaný pohovor využíva podľa prieskumu 74 percent oslovených personalistov, pričom 88 percent ho vníma ako pomerne či veľmi efektívny nástroj na preverenie potenciálneho zamestnanca. Samotní personalisti však priznávajú aj to, že má výrazné nedostatky.

Viac ako polovica z nich sa zhodla, že pohovor nedokáže odhaliť slabé miesta kandidátov a najmä – ohodnotiť mäkké zručnosti kandidátov.

„Sú to schopnosti, ktoré nemôžeme exaktne zmerať, jednoducho preukázať a jasne kategorizovať odpoveďami áno – nie. Vyplývajú z charakteru i povahy kandidáta a z vplyvov okolia a prejavujú sa v danej situácii,“ vysvetľuje Jitka Součková z personálnej agentúry Grafton Recruitment.

Takzvané soft skills, čiže mäkké zručnosti sa na rozdiel od vodičského preukazu, zváračskej licencie či certifikátu o znalosti jazyka nedajú objektívne zdokumentovať. Čoraz viac sa však využívajú v pracovnom procese a tým rastie aj ich význam pri posudzovaní kvalít uchádzača o prácu.

Ako odmerať mäkké zručnosti

Zrejme aj preto 59 percent personalistov v prieskume za najužitočnejšiu inováciu vybralo 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa