„Zdanlivý pokoj, osobné pohodlie, neochota čeliť nepríjemnej pravde či falošná jednota nemôžu byť dôvodom na ospravedlňovanie nespravodlivosti a svojvôle moci voči vlastným občanom, voči menšinám či voči jednotlivcom. To je skutočný odkaz Slovenského národného povstania (SNP), ktorý si máme ctiť nielen slávnostnými prejavmi raz za rok pri pamätníkoch, ale predovšetkým každodennými poctivými skutkami pri službe občanom,“ vyhlásil prezident Andrej Kiska.

"Pred 74 rokmi sa statoční muži a statočné ženy na Slovensku pridali k zápasu civilizovaného sveta s fašistickou a nacistickou ideológiou. Povstali proti štátu, aby zachránili budúcnosť vlastnej krajiny a ľudí, ktorí v nej žili," povedal prezident. Počas jeho prejavu niektorí ľudia v hľadisku pískali a kričali „fuj“.

Na Kisku pri oslavách SNP pískali, Pellegrini nazval ĽSNS fašistami

Oslavy výročia SNP 2018 Zdroj: SITA

A. Kiska je presvedčený, že za to, že dnešný deň môže byť na Slovensku sviatkom hodnôt slobody a odvahy, vďačíme ľuďom, ktorých vtedajší režim a jeho prisluhovači nazývali zradcami a živlami. "Pripomínam to, aby som zdôraznil, že zdravú spoločnosť nemôže držať pokope slepá vernosť autorite štátu, ale iba vernosť hodnotám, o ktoré sa spolu môžeme oprieť," podčiarkol. Prezident tiež poďakoval predstaviteľom krajín, ktorých „rodáci v Povstaní bojovali po boku našich predkov“.

Peter Pellegrini vo svojom prejave tvrdo vystúpil proti ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorá dlhdobo obhajuje štát J. Tisa a vychádza zo slovenskej neonacistickej scény.

Na Kisku pri oslavách SNP pískali, Pellegrini nazval ĽSNS fašistami

Oslavy výročia SNP 2018 Zdroj: SITA

“Je mi ľúto, že ešte aj dnes musíte byť svedkami ako sa niekto snaží spochybniť tento výrazný moment našej histórie, urážajú vás ľudia, ktorí nemajú žiadnu historickú skúsenosť, nevedia, čo je rok 1944. Možno by to vedeli, keby si prečítali nejakú knihu, ale pravdepodobne nič nečítajú,” odkázal predstaviteľom ĽSNS. “Títo chcú prehodnocovať dejiny? Nikdy im to nedovolíme. Takíto ľudia patria na hnojisko dejín.”

Prítomným povedal, že má zimomriavky a je dojatý, pretože minuloročné „vyhnanie fašistov“ z banskobystrickej župy považuje za malé SNP.

Slovenské národné povstanie vypuklo v auguste v roku 1944. Centrom povstania sa stalo mesto Banská Bystrica a pripravovali ho Slovenská národná rada (SNR), povstalecká armáda (pomenovaná na konci augusta 1944 ako 1. československá armáda na Slovensku) vedená generálmi Jánom Golianom a Rudolfom Viestom a partizánske jednotky.

Na Kisku pri oslavách SNP pískali, Pellegrini nazval ĽSNS fašistami

Oslavy výročia SNP 2018 Zdroj: SITA