“Žiaľ, ministerka Saková sa správa, ako by bola predĺženou rukou bývalého ministra vnútra,” povedal prezident po stretnutí s premiérom Petrom Pellegrinim. Jej doterajšie stanoviská podľa neho znejú ako snaha zametať stopy a chrániť niekdajšie vedenie. Podľa jeho slov môže byť ministerka prekážkou pri vyšetrovaní.

A. Kiska žiada konkrétne opatrenia vlády na to, aby mohli slovenské orgány činné v trestnom konaní túto kauzu dôkladne vyšetriť. Podľa prezidenta je útokom na dobré meno Slovenskej republiky predovšetkým zneužívanie vládnej moci na únos občana tretej krajiny či marenie vyšetrovania. Prezident ešte stretne s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom a predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom (SNS).

D. Saková v pondelok postavila mimo službu šéfa Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOUČ) Ministerstva vnútra SR Petra Krajčíroviča do vyšetrenia okolností únosu.

P. Krajčírovič dodal, že na základe žiadosti orgánov činných v trestnom konaní budú zbavení mlčanlivosti príslušníci ÚOUČ v prípade medializovaných informácií o únose vietnamského občana z Nemecka do Vietnamu.

Pellegrini chce hovoriť s Kaliňákom

„Vláda pod mojím vedením, ako aj každý jej člen urobí všetko pre to, aby sme dôkladne prešetrili všetky informácie, ktoré sú zverejňované. Myslím si, že len skutočná pravda je jediným možným riešením tejto situácie, ktorej momentálne čelíme,“ povedal po stretnutí s prezidentom Peter Pellegrini.

Ako poznamenal, nie je prípustné, aby sme žili v takomto vákuu, aby sme čo najskôr nemali na stole výsledky vyšetrovania. Premiér súhlasí, že v kauze ide aj o dobré meno Slovenska a dobré zahraničné vzťahy s partnermi.

„Prezidenta som uistil, že budem vyvíjať také aktivity, ktoré umožnia čo najskôr vyšetrenie týchto všetkých udalostí, aby sme mali na stole nie dohady, nie domnienky, nie nejaké články, ale aby sme mali na stole holú jasnú pravdu, nech už bude akákoľvek,“ doplnil.

O prípade sa chystá hovoriť aj s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom „Myslím, že je aj v záujme pána ministra čo najskoršie vyšetrenie týchto vecí, aby sa potvrdila jeho verzia,“ skonštatoval.

P. Pellegrini avizoval, že pokiaľ by sa preukázalo, že vietnamská strana zneužila „pohostinnosť Slovenska“, bude to mať tvrdý dosah na vzájomné bilaterálne vzťahy.