„A. Kiska našu ponuku na trojkoalíciu s cieľom poraziť Smer odmietol. V PS-Spolu sme presvedčení, že trojkoalícia najbližších strán by bola najlepšia a najúprimnejšia možnosť ako teraz, v čase, keď všetky svinstvá vychádzajú na povrch, ukázať, že nám záleží na zmene a že vieme konať spoločne,“ uviedol M. Truban na sociálnej sieti.

Rozhodnutie A. Kisku berie dvojkoalícia na vedomie. „Veľmi radi akceptujeme jeho žiadosť pristúpiť k našej dohode o neútočení. Napokon, KDH a Za ľudí sú naši najbližší partneri,“ doplnil M. Truban.

Strana A. Kisku tvrdí, že trojkoalícia by podľa aktuálnych preferencií nestačila na to, aby vymenili súčasnú vládu.

„Dnes som lídrom PS-Spolu oznámil, že strana Za ľudí sa na základe vnútrostraníckej diskusie a prieskumu rozhodla, že do volieb v trojkoalícii nepôjde. Takmer 33 percent voličov našej strany, podľa prieskumu agentúry AKO, je proti tejto koalícii, čo by mohlo znamenať, že vo výsledku by sme mali ako trojkoalícia menej hlasov, ako máme dnes samostatne,“ vysvetlil A. Kiska.

Pripomína, že strany demokratickej opozície potrebujú získať minimálne 76 mandátov na to, aby mohli vládnuť. „Podľa dnešných prieskumov by muselo ísť o koalíciu minimálne piatich strán,“ doplnil A. Kiska s tým, že jeho strana sa snaží robiť takú politiku, aby nijako neútočila na najbližších partnerov.

Za tých považuje koalíciu PS-Spolu, stranu SaS, hnutia KDH a OĽaNO. „Naším cieľom nie je poslať niekoho mimo parlament, ale spoločne sa pokúsiť zostaviť demokratickú vládu. Preto strana Za ľudí navrhuje diskusiu o širokom demokratickom Bloku zmeny,“ zdôraznil A. Kiska.

Okrem pripojenia sa k paktu o neútočení A. Kiska navrhuje doplniť odmietnutie spolupráce so Smerom-SD, SNS, kotlebovcami a Štefanom Harabinom.

„Rovnako som ich informoval, že navrhnem stretnutie okolo okrúhleho stola s ostatným demokratickými opozičnými stranami, kde by sme mali diskutovať o najlepšej forme predvolebnej a povolebnej spolupráce,“ doplnil A. Kiska s tým, že spolupráca strán demokratickej opozície má zmysel.