16:50 Kandidátka na ministerku zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) sa bude snažiť dotiahnuť do konca reformy, ktoré začala ešte s odchádzajúcim ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom (nominant Smeru-SD).

16:16 Prezident Andrej Kiska informoval, že v piatok vymenuje vládu Petra Pellegriniho na základe návrhu, ktorý mu predložil. So zložením nie je spokojný na sto percent, ale nechce prekročiť svoje ústavné právomoci. Vláda P. Pellegriniho sa bude podľa slov A. Kisku musieť uchádzať nielen o dôveru parlamentu, ale najmä verejnosti.

15:50 Kandidát na ministra vnútra Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) je po menovaní do vládnej funkcie pripravený dôrazne riešiť personálne otázky v rezorte, vrátane policajného prezidenta Tibora Gašpara. Povedal to po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ale zatiaľ nespresnil, či Gašpara odvolá alebo nie. Chce sa s ním najskôr stretnúť.

14:51 V oblasti informatizácie by sa malo zmeniť myslenie. Uviedol to kandidát na podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši po stretnutí s A. Kiskom. R. Raši poznamenal, že síce nie je špecialista z oblasti IT, chcel by však poskytnúť pohľad zo strany koncového užívateľa. Informatizácia podľa neho nemá byť len o hardvérových riešeniach, zmeniť by sa však mali procesy, či zaviesť pravidlo „jedenkrát a dosť“. Prioritou budúceho vicepremiéra v prípade eurofondov je transparentnosť a zjednodušenie procesov. Z hľadiska investícií chce R. Raši pripraviť stratégiu na približne 10 až 15 rokov.

14:34 Kandidát na ministra vnútra Tomáš Drucker dorazil do Prezidentského paláca na stretnutie s Andrejom Kiskom:

14:00 Kandidát na podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši dorazil do Prezidentského paláca na stretnutie s Andrejom Kiskom:

13:53 Súčasná situácia nepraje riadnemu chodu štátu, stoja zákony, dôležité rokovania. Aj preto je predseda parlamentu Andrej Danko pripravený zvolať schôdzu parlamentu hneď, ako sa bude dať. Uviedol to v relácii Rádia Expres Naživo. „Keď prezident prijme a vymenuje novú vládu, hneď na druhý deň zvolám schôdzu parlamentu, aby rekonštruovaná vláda začala čím skôr pracovať,“ povedal A. Danko. „Ak by sa našli akékoľvek dôkazy o nezákonnom prepojení alebo nekalom biznise, nemám problém konať. Padni komu padni,“ dodal.

12:10 Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyzýva Petra Pellegriniho, aby na post ministra zdravotníctva nenominoval štátnu tajomníčku Andreu Kalavskú. Ako komora uviedla vo svojom stanovisku, A. Kalavská dlhodobo nemá dôveru sestier a pôrodných asistentiek. „Jej pôsobenie v pozícii štátnej tajomníčky nijako neprispelo ani k zlepšeniu stavu slovenského zdravotníctva a rovnako ani k postavenia sestier a pôrodných asistentiek,“ píše komora vo svojom vyhlásení.

12:08 Kandidátka na post ministerky kultúry Ľubica Laššáková nevidí dôvod byť vo funkcii iná, ako bol jej predchodca Marek Maďarič. Povedala to novinárom po stretnutí s A. Kiskom. „On veľmi dobre nastavil rezort a zanechal ho konsolidovaný. Treba dokončiť rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie a Krásnu Hôrku. Ale aj v regiónoch sú ďalšie stovky kultúrnych inštitúcií, ktoré si vyžadujú rekonštrukciu,“ upozornila. Ľ. Laššáková sa zároveň ospravedlnila za svoje výroky o Georgovi Sorosovi a jeho vplyve. „Veľmi ma to mrzí, aj prezidentovi som to vysvetlila. Ospravedlňujem sa. Bola to nešťastná formulácia, možno pod tlakom udalostí, ktoré sa dejú. Ospravedlňujem sa za výrok,“ dodala.

11:50 Šéf OĽaNO Igor Matovič označil Tomáša Druckera, ktorý má v novej vláde obsadiť stoličku ministra vnútra, za človeka oligarchu Jozefa Brhela. Gábor Grendel zas poukázal na jeho neodbornosť ako kandidáta na vedenie ministerstva vnútra. Nominantku na ministerku kultúry Ľ. Laššákovú označil I. Matovič za konšpirátorku a hanbu, lebo obhajovala slová Roberta Fica o prepojení Georgea Sorosa s aktuálnym dianím na Slovensku.

11:25 Ľubica Laššáková, kandidátka na ministerku kultúry, prišla do Prezidentského paláca na stretnutie s A. Kiskom.

Kiska v piatok vymenuje Pellegriniho vládu

Ľubica Laššáková Zdroj: Matej Jankovič / NMH

10:50 Prezident A. Kiska podľa programu najbližšie príjme o 11:30 Ľubicu Laššákovú, kandidátku na ministerku kultúry. O 14:00 Richarda Raši, kandidáta na podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. O 14:30 Tomáša Druckera, kandidáta na ministra vnútra a o 15:00 Andreu Kalavskú, kandidátkua na ministerku zdravotníctva.

10:16 Odvolanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika tak, ako to žiadajú ľudia na pravidelných zhromaždeniach, nie je aktuálne otázkou dňa, povedal Gábor Gál. „Tlak ulice je na všetko, najmä na predčasné voľby, a tie by neboli dobrým riešením. Pán Kováčik sa vyjadril na brannobezpečnostnom výbore, že nenaplní celé svoje funkčné obdobie. Je to na ňom. Určite sa budeme baviť aj s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom o tom, aké sú problémy. Špeciálneho prokurátora volí NR SR,“ upozornil G. Gál.

Kiska v piatok vymenuje Pellegriniho vládu

Zdroj: SITA

S A. Kiskom hovorili aj o nových kritériách na budúcich ústavných sudcov, o dĺžke súdnych konaní. „Treba dotiahnuť veci, ktoré sú na stole, dotiahnuť staré exekúcie, a tým aj zrýchliť súdne konania,“ povedal. Pri ústavných sudcoch poznamenal, že je vôľa pozmeniť kritériá na ich výber, „ale na to treba širšiu politickú dohodu“. G. Gál si tiež myslí, že sa vráti k otázke mäkších trestov za isté drogové delikty, aké navrhovala jeho predchodkyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd), ale cez koaličných partnerov to neprešlo. „Treba nájsť riešenie, ktoré získa podporu v NR SR. Ak sa chceme o tom baviť, musíme to zúžiť fakt len na veľmi nevinné prípady a nič viac,“ dodal.

9:43 Gábor Gál po stretnutí s prezidentom:

9:37 Prezident prijal ďalšieho nového kandidáta na ministra Gábora Gála (Most-Híd). Ten má obsadiť post ministra spravodlivosti.

9:23 „Môžem vyjadriť presvedčenie, že už nič nebráni tomu, aby pán prezident poobede oznámil, kedy novú vládu vymenuje,“ povedal P. Pellegrini po odchode od A. Kisku. Na margo T. Druckera poznamenal, že jeho úloha nebude jednoduchá, keďže vnútro je obrovský rezort. „Ale v danom momente je tá najsprávnejšia osoba, ktorá má manažérske zdatnosti,“ poznamenal s tým, že ho museli presviedčať. V súvislosti s ďalším postupom P. Pellegrini avizoval, že ak A. Kiska vymenuje novú vládu ešte tento týždeň, požiadal by predsedu NR SR Andreja Danka (SNS), aby ju zvolal, ak je to možné, tiež ešte tento týždeň.

9:10 Peter Pellegrini, ktorý je poverený zostavením vlády, odovzdal prezidentovi nový návrh členov vlády. Ten pôvodný prezident Andrej Kiska odmietol. V pôvodnom návrhu mal byť ministrom vnútra úradník ministerstva zdravotníctva Jozef Ráž, bolo však otázne, ako veľmi sa pozná s doterajším ministrom vnútra Robertom Kaliňákom.

Kiska v piatok vymenuje Pellegriniho vládu

Zdroj: SITA

Po novom Peter Pellegrini navrhol na post ministra vnútra súčasného šéfa rezortu zdravotníctva navrhol Tomáša Druckera. Ministerstvo zdravotníctva by po ňom mala prebrať štátna tajomníčka rezortu Andrea Kalavská. A. Kiska ako prvý prezident vôbec odmietol vymenovať nejakú vládu.