Bývalý prezident Andrej Kiska má dobrý pocit z toho, že „menšie ryby podieľajúce sa na vedení mafiánskeho štátu sú dnes v rukách spravodlivosti“. Povedal to v rozhovore pre portál denníka Plus 1 deň.

Smerácke štruktúry otravujú ovzdušie

„Súboj s mafiou sa teda evidentne začal. Samozrejme, že sme všetci šokovaní z toho, čo sa deje na polícii či v prokuratúre. Uvedomme si však, že Smeru a jeho kumpánom sa za roky vládnutia podarilo systém polície či prokuratúry prerásť svojimi ľuďmi natoľko, že je dnes mimoriadne ťažké sa zorientovať v tom, na koho strane je pravda,“ konštatoval exprezident.

Podľa neho je teda otázkou, „nakoľko ľudia z prostredia prokuratúry či polície, ktorí tam sedia od čias predošlej vládnej garnitúry, dokážu otravovať ovzdušie a poťahovať nitkami v prospech Smeru“.

Obžalovaný Dušan Kováčik na Špecializovanom trestnom súde.
Neprehliadnite

Špecializovaný trestný súd uznal D. Kováčika za vinného a odsúdil ho na 14 rokov nepodmienečne

Podľa Kisku by bolo treba túto otázku vyriešiť čím skôr. „Avšak, urobiť poriadok v systéme, v ktorom sú tisíce ľudí a vy netušíte, koho z nich majú v rukách Fico či Kaliňák, je mimoriadne náročná úloha. Sám neviem, čo by som robil, ak by som bol v pozícii premiéra ja,“ dodáva.

Museli mať súhlas „šéfa“

Na poznámku denníka, že po roku a pol od výmeny vlády nebol Robert Fico ani žiaden iný vysoký predstaviteľ Smeru – s výnimkou Petra Žigu – z ničoho obvinený, Kiska odpovedá, že „už veľa nechýba“.

„Som presvedčený, že už veľa nechýba. Ale dôkazy musia byť jasné a nepriestrelné, čo pri ich opatrnosti a šikovnosti určite nie je jednoduché. Všetci však vieme, že keby 'šéf' nedal súhlas, tak toľko špinavosti na Slovensku by proste nemohlo vzniknúť,“ uviedol v rozhovore.

Fico je talent, ale hrozí mu basa

Pod „šéfom“ myslí evidentne Roberta Fica, ktorému priznáva, že je „mimoriadne talentovaným politikom“.

„Nebudem popierať, že Fico je mimoriadne talentovaným politikom. Možno dokonca jedným z najtalentovanejších na Slovensku.“

Na druhej strane, podľa Kisku je Fico jasný populista. „Veľmi dobre vycítil, že zviezť sa na vlne očkovania či pandémie je pre neho fantastická príležitosť. A darí sa mu sťahovať k sebe aj časť voličov Pellegriniho či extrémistov. Vždy to bol populista, ktorý vedel čo povedať, ale aj to, ako ľudí podchytiť,“ vysvetľuje.

Navyše má podľa neho predseda Smeru-SD nevšednú motiváciu. „Jeho motivácia je dnes obrovská. Vie, že ak sa nedostane k moci, tak skončí vo väzení,“ tvrdí bývalý prezident a Ficov protivník.

Na snímke poslanec parlamentu SR Robert Fico (Smer-SD) počas 16. schôdze NR SR 22. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Keď má Kiska útočiť na stranu Smer-SD, je zdravý ako tatranský kamzík, uviedla Ficova strana

Remišová – zle, Čaputová a Heger – dobre

Andrej Kiska sa v rozhovore vyjadril aj k ďalším témam, najmä k situácii v strane Za ľudí, ktorú založil. Jej súčasnej predsedníčke Veronike Remišovej vyčíta, že rozkol v strane neriešila demokraticky s pomocou snemu.

Súhlasí s rozhodnutím prezidentky Zuzany Čaputovej nevyhlásiť referendum a navrhnuté otázky poslať na Ústavný súd.

„Z môjho pohľadu referendum nie je vhodným a podľa Ústavného súdu ani zákonným riešením. Koalícia dostala dôveru na štyri roky,“ pripomína bývalý prezident.

Predsedu vlády Eduarda Hegera vníma tiež pozitívne. „Premiér má prirodzenú autoritu, je to slušný a rozhľadený človek, ktorý je veľmi dobrým premiérom vo veľmi zlých časoch,“ hodnotí.

Na Andrej Kiska FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Remišová sa bála odvolania z čela strany, lebo nechcela prísť o vládnu funkciu, myslí si Kiska

Smer Hollywood

Napokon Andrej Kika hovorí aj o tom, že napísal novú knihu, ktorá však nie je memoárová, ale ide o fikciu – politický triller.

Režisérka Mariana Čengel-Solčanská sa evidentne má na čo tešiť. „Ide o príbeh premiéra a prezidenta, v ktorom sa premiér nesmierne túžil stať prezidentom. Všetko sa odohráva na pozadí rusko-ukrajinského konfliktu a pozorný čitateľ určite nájde mnoho reálnych situácii, v ktorých som sa ocitol“ opisuje Andrej Kiska. 

Novopečený autor trillerov zároveň už pripravuje ďalšiu knihu, ktorá, ako vysvetľuje, „bude pokračovaním príbehu prezidenta, tentoraz na pozadí rómskej problematiky a extrémizmu. Znova sa pokúsim vtiahnuť čitateľov do deja napínavým príbehom. Kritici to nazývajú 'hollywoodsky scenár'.“

Pellegrini, Fico, Sulík
Neprehliadnite

Voľby by vyhral Hlas-SD pred Smerom-SD a SaS. OĽANO má osem percent