Prezident po stretnutí zopakoval svoje presvedčenie, že by sa Slovensko malo osobne zúčastniť rokovania v Marrákeši. „Je mi ľúto, že vláda SR rozhodla o tom, že tam Slovensko nebude mať zastúpenie,“ uviedol A. Kiska.

Zopakoval tiež, že by nebolo dobré, ak by Slovensko prišlo o takého ministra, akým je M. Lajčák. „Najmä v súčasnej komplikovanej situácii v regióne, keď vieme, čo sa deje na Ukrajine, navyše, keď Slovensko preberá svoje predsedníctvo v OBSE,“ povedal.

P. Pellegrini zdôraznil, že stredajšie rozhodnutie vlády nebolo o vyslovení nedôvery ministrovi M. Lajčákovi, ale o samite v Marrákeši. „Svojím uznesením vláda nevyslovila nedôveru ministrovi, ale nesúhlas s medzinárodným dokumentom, ku ktorému mala výhrady Národná rada SR a väčšia časť ministrov,“ povedal.

„Uistil som pána prezidenta, že pán minister Lajčák má vzhľadom na svoje profesionálne i ľudské kvality naďalej moju plnú dôveru, opakovane som pána prezidenta požiadal, aby zvážil neprijatie demisie pána ministra,“ povedal premiér.

Po stredajšom prezidentovom rozhodnutí môže podľa P. Pellegriniho M. Lajčák pokračovať vo svojej práci a „už o niekoľko hodín prebrať za SR predsedníctvo v OBSE“. „Pevne verím, že počas nasledujúcich dní, týždňov sa bude môcť situácia vykryštalizovať natoľko, aby sme mohli prijať definitívne riešenie,“ dodal premiér.