Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre diskusnú reláciu televízie Markíza Na telo. Agentúra prieskum realizovala v druhej polovici januára, teda pred tým, než sa vystupňoval konflikt s Robertom Ficom a pred správou o obvinení konateľa Kiskovej firmy KTAG.

Agentúra Focus sa spýtala otázku: „Prezident Andrej Kiska sa rozhodol, že už nebude opätovne kandidovať za prezidenta republiky. Čo si myslíte o budúcnosti Andreja Kisku v slovenskej politike – mal by v nej ostať, alebo by mal z nej odísť?“ Prieskum bol uskutočnený na vzorke 1 013 respondentov.

U voličov strany Smer-SD padla odpoveď, že by sa mal z politiky vytratiť až u 55 percent opýtaných. Ďalších 29 percent sa prikláňa k tomu, že by asi mal z politiky odísť. Ide spolu o 84 percent z nich, čo korešponduje s tvrdou rétorikou R. Fica, ktorý prezidenta častuje poznámkami, že je daňový alebo pozemkový podvodník.

Odpoveď „určite alebo asi by mal z politiky odísť“ si vybralo aj 81,3 percenta voličov SNS a 60,5 percenta voličov Mostu-Híd. Spomedzi voličov kotlebovcov má rovnaký názor 79 percent respondentov.

Najväčšiu podporu má prezident pri voličoch Progresívneho Slovenska (61,1 percenta) a strany Spolu (69,3 percenta). Strany ohlásili vytvorenie spoločnej koalície pre eurovoľby a uvažujú, že by spolupracovali aj vo voľbách do parlamentu. Práve s Progresívnym Slovenskom sa pritom najčastejšie spomínala možná politická budúcnosť Andreja Kisku.

Menej optimizmu za Kiskovo zotrvanie v politike majú voliči SaS a OĽaNO Igora Matoviča. No napriek tomu spomedzi voličov OĽaNO by za zotrvanie A. Kisku v politickom živote bolo 58,1 percenta a proti 41,9 percenta respondentov. U voličov SaS by si prvú možnosť vybralo 59,4 percenta a druhú zase 38,5 percent opýtaných.Naopak, v prípade voličov hnutia Sme rodina už prevažujú ľudia, ktorí si želajú skôr Kiskov odchod.