Vo svojom prejave na bezpečnostnom fóre GLOBSEC 2018 to povedal prezident SR Andrej Kiska. Ak sa má politická situácia zmeniť, musia podľa neho fungovať základné princípy demokracie - nezávislé médiá, aktívna občianska spoločnosť a silné inštitúcie.

Odkaz pre Fica a Danka

A. Kiska upozornil na to, že sa postupne vytvára klíma, v ktorej sú novinári zobrazovaní ako nepriatelia politickej reprezentácie alebo národa. To sa podľa neho stalo aj na Slovensku. „Novinár, ktorému sa niekto vyhrážal, požiadal autority o pomoc a ochranu a bol ignorovaný. Len preto, že sme až príliš natiahli limity našej citlivosti,“ povedal v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka.

Pripomenul tiež obvinenia z prepojenia vlády na organizovaný zločin, ktoré vyplynuli z posledného článku investigatívneho novinára. Vyzdvihol však, ako na krízu zareagovala občianska spoločnosť.

„Pohyb ľudí ukázal, aká slabá je dôvera ľudí v inštitúcie. Bol odpoveďou na bezohľadnú politiku domácich elít. Bol to pevný postoj ľudí proti korupcii, proti zneužitiu moci a bratríčkovaniu, proti obvineniam zo spojenia ľudí pri moci s organizovaným zločinom.“

Nepriamo, no razantne vyčítal reakcie na kritiku zo strany Roberta Fica či Andreja Danka. „Vždy, keď nás kritizujú, vraciame úder tým, že sme úspešnými príbehmi, že sa nám ekonomicky darí,“ cituje prezidenta Denník N. „Nebol by však ekonomický úspech bez Európskej únie.“

Národné záujmy podľa A. Kisku ohrozujú tí, ktorí nahlas hovoria o potrebe chrániť suverenitu krajiny a šíria pri tom hoaxy a propagandu. „Takáto politika ťahá celý región strednej Európy dozadu.“

Tvrdé slová k Rusku a európskym postojom

Ani ekonomický rast podľa neho nepreváži nedostatky demokracie alebo sebecké národné záujmy, ktoré ohrozujú európsky projekt. Za príklad sebeckých záujmov označil aj projekt ropovodu Nord Stream, ktorý má viesť z Ruska do Nemecka tak, že obíde väčšinu východoeurópskych a stredoeurópskych krajín.

„K členstvu v EÚ a NATO neexistuje alternatíva,“ zdôraznil. Bezškrupulózna politika však podľa A. Kisku nie je len problémom domácej politiky, ale aj medzinárodnej. A. Kiska spomenul napríklad situáciu v Sýrii. „Pomoc Asadovmu režimu je ďalším dokonalým príkladom výmeny princípov ľudskosti za okamžité politické zisky.“

„Aké hanebné je tvrdiť, že mier a stabilita v Sýrii sa dajú dosiahnuť pomáhaním tomu, kto prikázal mučiť vlastných ľudí alebo na nich zaútočil chemickými zbraňami,“ poznamenal. Partnerom sýrskeho prezidenta Baššára Asada je aj Rusko.

Podľa neho sa to deje preto, že to, čo bolo pred pár rokmi neprijateľné, je už dnes prijateľné. „To, že sme bezškrupulózni v medzinárodnej politike, stačí na to, aby nás to odradilo od správnych a rozhodných činov a odpovedí,“ myslí si A. Kiska.

Podľa neho krajiny kvôli agresívnej politike ich oponentov ustúpili od svojich hodnôt. Ako oponentov vníma tých, ktorí „útočia na naše spoločnosti propagandou“ a „posielajú jednotky, aby obsadili územie suverénnych štátov“. V oboch prípadoch s najväčšou pravdepodobnosťou hovoril o Rusku, ktoré zasahovalo do amerických volieb a anektovalo Krymský polostrov, ktorý podľa medzinárodného práva patril Ukrajine.