A. Kiska, ktorý bol Z. Čaputovej osobne gratulovať k víťazstvu v jej štábe, napísal v noci na sociálnu sieť, že Slovensko ukázalo, akú chce krajinu – slušnú a spravodlivú. „Zvolili sme si prezidentku, ktorá symbolizuje nádej a ktorú nám budú závidieť aj v zahraničí.“

A. Kiska tiež poznamenal, že Z. Čaputovú s radosťou objal. „Bol to jej večer a ja urobím všetko pre to, aby sa mohla bez problémov zhostiť funkcie prezidentky,“ uviedol prezident. Dodal tiež, že Slovensko je na dobrej ceste. „Potrebujeme vrátiť dôveru ľudí v štát. Spravím všetko, čo je v mojich silách, aby bola aj nová vláda slušná a spravodlivá,“ opätovne naznačil svoje ambície v exekutívnej sfére.

Voľby sa nekomentujú, vyhlásil Danko

Premiér Peter Pellegirni (Smer-SD) napísal krátku gratuláciu na sociálnej sieti takisto ešte v noci. „Úprimne gratulujem víťazke prezidentských volieb pani Zuzane Čaputovej. Verím v konštruktívnu spoluprácu pri riešení problémov Slovenska.“

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v reakcii na víťazstvo Z. Čaputovej povedal, že voľby sa nekomentujú, voľby sa rešpektujú. Zároveň informoval, že je pripravený v pondelok (1. 4.) prevziať zápisnicu o výsledku volieb.

„Voľby sa nekomentujú, voľby sa rešpektujú. Ďakujem všetkým, ktorí sa na nich zúčastnili. Súčasne avizujem vytvorenie pracovnej skupiny na legislatívne riešenie niektorých problémov priebehu volieb avizovaných štátnou komisiou,“ uviedol v reakcii. Víťazke volieb Zuzane Čaputovej zagratuloval. „Želám jej, aby dokázala skĺbiť výkon verejnej funkcie so súkromím. To je v politike najťažšie.“

Líder koaličného Mosta-Híd Béla Bugár k voľbám povedal, že Slovensko zvíťazilo už v prvom kole prezidentských volieb pred dvoma týždňami, keď sa na prvých dvoch miestach umiestnili kandidáti s jasnou euroatlantickou orientáciou a výbavou na ochranu hodnôt demokracie.

„Som naozaj rád, že sme nemuseli rozhodovať o kandidátovi, ktorý by predstavoval extrémne názory. Na druhej strane ma mrzí, že účasť v druhom kole možno z rovnakého dôvodu bola nižšia ako v prvom,“ uviedol B. Bugár.

Od novej prezidentky očakáva, že splní to, čo v kampani deklarovala. „Bude prezidentkou všetkých, aj príslušníkov národnostných menšín, aj občanov menej rozvinutých regiónov. Teším sa na stretnutie, ktoré pani Čaputová avizovala už v noci. Komunikáciu ústavných inštitúcií a politikov musíme zefektívniť a spoločne posunúť pozitívnym smerom,“ dodal.

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár napísal, že veľa ľudí vkladá nádeje do novej prezidentky, veľa ľudí však má aj pochybnosti. Z. Čaputovej zagratuloval.

„Chcem veriť, že aj po piatich rokoch, keď to nebudú už len nádeje alebo veta ‚uveril som jej po päťmesačnej kampani‘, budú to reálne činy a politika pre všetkých Slovákov bez rozdielu politickej orientácie, farby pleti, národnosti či pohľadu na konzervatívny, respektíve liberálny svet. Že si ľudia budú môcť povedať ‚mali sme dobrú prezidentku‘. A v tom jej držím palce,“ odkázal B. Kollár, ktorý si želá, aby Z. Čaputová bola našou prvou prezidentkou pre všetkých.

Matovič vyzdvihol Mistríka

Predseda OĽaNO Igor Matovič gratuloval ľuďom, že „ubránili prezidenstký palác a nedovolia ho ovládnuť človekom, ktorého podporovala vládna mafia“.

„Prosím Zuzanu Čaputovú, aby bola prezidentkou všetkých občanov Slovenskej republiky. Aby sa snažila intenzívne komunikovať aj s voličmi Kotlebu, Harabina, Kollára, Smeru či nevoličmi. Aby sa snažila pochopiť ich problémy a pomohla hľadať ich riešenia,“ napísal I. Matovič, ktorý ju tiež požiadal, aby bola „mostom medzi liberálmi a kresťanmi, tak, ako nám sľúbila za okrúhlym stolom spolu s Robertom Mistríkom“. Prístup R. Mistríka, ktorý sa vzdal kandidatúry v prospech Z. Čaputovej, vysoko ocenil aj v relácii RTVS O 5 minút 12.

Podľa poslanca Juraja Blanára (Smer-SD) získala Z. Čaputová hlasy prevažne liberálnej strany voličov. Ocenil, že Maroš Šefčovič, napriek tomu, že čelil veľkej presile, dokázal v druhom kole zdvojnásobiť počet svojich voličov. Doplnil, že vo vládnej koalícii nerobili o kandidátoch dohody, od SNS možno očakávali jasnejšie vyjadrenia. M. Šefčoviča považuje za absolútneho profesionála, čo bude chcieť Smer-SD v maximálnej miere využiť pre Slovensko.

Poslanec Jaroslav Paška (SNS) ocenil, že Z. Čaputová dokázala udržať kultivovanú rétoriku. Myslí si, že môže reprezentovať, keď sa zorientuje vo svojich povinnostiach či oblasti zahraničnej politiky. Verejnosť podľa neho od prezidenta očakáva, že bude zmierovateľom. Politická súťaž má ostať na úrovni politických strán. Na margo volebnej účasti poznamenal, že SNS neočakávala taký nízky výsledok. Nepovažuje za dobré, keď 60 percent občanov nemá v druhom kole kandidáta.

Štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna (Most-Híd) upozornil, že funkcia prezidenta nie je len o reprezentácii, ale aj o robení politických rozhodnutí. Most-Híd sa podľa neho rozhodol v druhom kole podporiť Z. Čaputovú aj preto, lebo dokázala osloviť národnostné menšiny. Verí, že sa bude aj zo svojho úradu menšinám venovať.

Poslanec Martin Beluský (ĽSNS) sa vyjadril, že pokiaľ bude Z. Čaputová dbať na potreby všetkých občanov, nevidí strana problém v spolupráci. Členovia strany sa podľa jeho slov pred voľbami dohodli, že nepodporia ani jedného kandidáta.

Mimoparlamentné KDH gratuluje Zuzane Čaputovej k zvoleniu. Aj keď tvrdí, že ich svety sú v niečom rozdielne, vesmír majú spoločný. „Slovensko v tomto čase potrebuje pokojnú a rozvážnu autoritu prezidenta. Takouto autoritou, vyjadrujeme nádej, môžete byť vy. Rovnako Slovensko potrebuje aj štandardné politické strany, ktoré sú kostrou parlamentnej demokracie. Ak nebudú, systém parlamentnej demokracie sa začne rúcať. KDH je takou politickou stranou,“ uviedli kresťanskí demokrati v stanovisku.

KDH verí, že sa v politickom priestore bude s prezidentkou stretávať a nie zrážať. „Rozdiely, ktoré máme v niektorých hodnotových otázkach, sú zrejmé, ale nemali by znamenať, že stratíme vzájomnú úctu a rešpekt,“ odkazuje hnutie s tým, že neštandardu, extrému, antisystému a populizmu je na Slovensku veľmi veľa a poraziť sa dá tak, že neextrém, štandard a systém budú vedieť predstavovať alternatívu a riešiť problémy našich občanov.

Gratulácie posielajú aj štátnici

Aj čelní predstavitelia mnohých krajín posielajú gratulácie k zvoleniu Z. Čaputovej. Český premiér Andrej Babiš (ANO) zablahoželal budúcej prezidentke prostredníctvom Twitteru. „Gratulujem Zuzane Čaputovej k víťazstvu. Viedla férovú kampaň a zostala sama sebou. Nech sa jej darí spájať všetkých ľudí v nám najbližšej krajine, na Slovensku.“ Na adresu jej neúspešného súpera Maroša Šefčoviča Babiš napísal, že „prijal prehru korektne“. „Prajem mu úspešné pôsobenie v Európskej komisii a teším sa na ďalšiu spoluprácu,“ dodal český premiér.

Hovorca českého prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček takisto zablahoželal Z. Čaputovej. „Blahoželáme Zuzane Čaputovej k víťazstvu v prezidentských voľbách na Slovensku. Veríme, že česko-slovenské vzťahy a spolupráca Vyšehradskej štvorky zostanú nadštandardné. Tešíme sa na stretnutie v Českej republike!“ dodal Ovčáček.

Z. Čaputovej k zvoleniu zablahoželal v nedeľu aj ukrajinský prezident Petro Porošenko. Sám kandiduje v prezidentských voľbách, ktoré sa práve konajú na Ukrajine. „Srdečne blahoželám novozvolenej prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej. Želám vám veľa úspechov pri službe Slovensku za prosperitu národa. Som presvedčený o ďalšom posilňovaní bilaterálnych vzťahov medzi našimi dvoma krajinami.“

Prezidentky Litvy a Estónska blahoželali takisto Z. Čaputovej k víťazstvu v prezidentských voľbách. „Gratulujem, Zuzana Čaputová, novozvolená prezidentka Slovenska! Želám vám veľa úspechu pri službe svojej krajine a jej obyvateľom!“ napísala na Twitteri litovská prezidentka Dalia Grybauskaite. Bývalá eurokomisárka je prvou ženou na poste hlavy štátu v Litve od júla 2009. Jej druhé funkčné obdobie sa končí tento rok a o tretie sa už uchádzať nemôže.

Rovnakú platformu využila aj prvá prezidentka ďalšej pobaltskej krajiny Estónska Kersti Kaljulaidová, ktorá nastúpila do funkcie v októbri 2016. Ku svojej gratulácii dodala: „Teším sa na mnohé zaujímavé rozhovory, plodnú bilaterálnu spoluprácu a spoločnú ochranu našich hodnôt a zásad.“

Ku gratuláciám sa pridala aj súčasná predsedníčka Valného zhromaždenia OSN María Fernanda Espinosová. „Blahoželám Zuzane Čaputovej k jej zvoleniu za prvú prezidentku Slovenska. Potrebujeme viac žien pri moci, aby sme dosiahli zmenu. Pokračujme v budovaní sveta so skutočnou rovnosťou pohlaví,“ napísala bývalá ministerka zahraničných vecí juhoamerického Ekvádora.

Líder politickej skupiny Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE) v Európskom parlamente a koordinátor EP pre brexit Guy Verhofstadt na Twitteri blahoželal „liberálnej prezidentke pre Slovensko“. „Slováci svojimi voľbami vysielajú Európe signál nádeje: humanizmus, slušnosť, solidarita a odvaha. Čerstvý vietor do liberálnych a centristických plachiet, formujme Európu spolu!“ dodal.