Spojené štáty si nemyslia, že Čína dokáže byť nestranným sprostredkovateľom v rusko-ukrajinskom konflikte. V utorok to uviedol hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby, informuje AFP.

Kirby poznamenal, že Čína stále neodsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu a pokračuje v nákupe ruskej ropy v čase, keď Západ uvalil sankcie na ruský energetický priemysel s cieľom, aby Moskva nemala financie na vedenie vojny.

,,Nemyslím si, že sa dá na Čínu pozerať ako na nestrannú v akomkoľvek zmysle," povedal. Dodal, že Peking tiež neustále šíri ruskú propagandu, že USA a ďalšie západné krajiny nesú vinu za vojnu na Ukrajine, pretože roky poskytovali Kyjevu takú silnú podporu, že sa Rusko cítilo byť ohrozené a Ukrajinu tak napadlo oprávnene.

Strategická spolupráca

Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok pricestoval na návštevu Ruska. So svojím kolegom Vladimirom Putinom v Moskve diskutoval aj o vojne na Ukrajine. Obaja lídri v utorok podpísali dokumenty o strategickej spolupráci a ,,zdôraznili, že kríza na Ukrajine by sa mala urovnať prostredníctvom mierových rokovaní".

Putin a Si v spoločnom vyhlásení uviedli, že blízke vzťahy ich krajín neznamenajú vojensko-politickú alianciu. Nie sú totiž ,,podobné tým, aké existovali v čase studenej vojny". Kirby povedal, že vzťahy medzi Moskvou a Pekingom vníma ako ,,účelové manželstvo".        

Mierový plán Rusko - Ukrajina

Čína koncom februára — v období prvého výročia začiatku vojny na Ukrajine — zverejnila plán na mierové urovnanie rusko-ukrajinského konfliktu. Kyjev i Moskvu v ňom vyzvala na dialóg a zdôraznila rešpektovanie územnej suverenity všetkých krajín. Podľa čínskeho prezidenta tento dokument predstavuje ,,v maximálnej možnej miere jednotu názorov svetového spoločenstva".

Putin tvrdí, že je otvorený rokovaniam s Kyjevom a privítal ochotu Číny zohrávať ,,konštruktívnu úlohu" pri ukončení konfliktu na Ukrajine.

Podľa Kirbyho chcú Rusko a Čína ,,zmeniť pravidlá" medzinárodného poriadku založeného na pravidlách. Dodal však, že Washington chce zachovať komunikačné kanály s Pekingom.

Ďalšie dôležité správy

WA 6 archív Washington - Na archívnej snímke z 28. novembra 2022 hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby počas tlačovej konferencie vo Washingtone. Kirby v nedeľu 11. decembra 2022 pripustil, že počas rokovaní o výmene väzňov medzi Ruskom a USA sa objavila aj požiadavka Moskvy na  prepustenie Vadima Krasikova, bývalého plukovníka ruskej rozviedky, ktorý si v Nemecku odpykáva doživotný trest za vraždu. Denník Washington Post (WP) s odvolaním sa na zdroje v americkej administratíve
Neprehliadnite

Poľsko je v rámci NATO významným spojencom, skonštatoval Kirby