Severokórejský vodca Kim Čong-un uviedol, že konečným cieľom jeho krajiny je vlastniť najsilnejšie jadrové sily na svete. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters odvolávajúca sa na tamojšie štátne médiá.

Kimovo oznámenie prišlo po tom, čo Severná Kórea minulý týždeň otestovala odpálenie medzikontinentálnej balistickej strely ICBM Hwasong-17 - najväčšej rakety v jej arzenáli. Severokórejský líder po teste vyhlásil, že jeho krajina bude čeliť jadrovým hrozbám USA pomocou vlastných jadrových zbraní.

Kim: „Najsilnejšia strategická zbraň na svete“

V rozkaze o povýšení vojenských dôstojníkov, ktorí sa na minulotýždňovom teste podieľali, Kim v nedeľu uviedol, že budovanie jadrových síl slúži na spoľahlivú ochranu dôstojnosti a suverenity krajiny a konečným cieľom Severnej Kórey je vlastniť „najmocnejšiu strategickú silu na svete, absolútnu silu, ktorá nemá v tomto storočí obdobu“. Strelu Hwasong-17 zároveň nazval „najsilnejšou strategickou zbraňou na svete“ a poznamenal, že demonštruje odhodlanie a schopnosť Severnej Kórey vybudovať najsilnejšiu armádu.

Ďalšie dôležité správy

WA 2 - Na snímke, ktorú poskytla severokórejská vláda, severokórejský líder  Kim Čong-un (uprostred) sa zúčastnil na vojenskom výcviku na neznámom mieste 6. októbra 2022. Kim Čong-un si pozrel vojenský výcvik jednotiek vybavených taktickými jadrovými zbraňami, uviedla v pondelok 10. októbra juhokórejská agentúra Jonhap s odvolaním sa na štátne médiá v KĽDR. Kim poskytol
Neprehliadnite

USA a spojencom už pomaly dochádza trpezlivosť s Kimom. Varujú ho pred ďalším jadrovým testom