O prezidentský úrad v Keni má záujem rekordných 46 kandidátov. Patria medzi 7 000 kandidátov, ktorí sa môžu uchádzať o kreslá vo všeobecných voľbách naplánovaných na 9. augusta, informoval portál Africanews.

Počet prezidentských kandidátov potvrdila predstaviteľka volebnej komisie Ann Nderituová. Ide o dosiaľ najvyššie zaznamenaný počet prezidentských kandidátov v Keni.

Medzi kandidátmi sú i stálice volebného boja ako Nazlin Omar, Nixon Kukubo či Muthiora Kariara. O najvyšší post súperili aj v roku 2017.

Medzi nové tváre patria napríklad gospelový umelec Reuben Kigame, bývalý moderátor Presbyteriánskej cirkvi vo východnej Afrike David Githii, ako aj zástupkyňa nežného pohlavia Grita Muthoniová.

Kenský prezident Uhuru Kenyatta sa už po dvoch volebných obdobiach nemôže uchádzať o znovuzvolenie. Jeho zástupca William Ruto je však momentálne nahnevaný, pretože Kenyatta - namiesto neho - podporuje kandidatúru bývalého premiéra Railu Odingu.

Africanews pripomína, že moderné dejiny východoafrických krajín sa vyznačujú vášnivými, niekedy aj násilnými voľbami, v ktorých kandidáti a ich spojenci využívajú kmeňovú politiku, aby obrátili ľudí proti sebe.

V rokoch 2007 a 2008, keď boli Kenyatta a Ruto na opačnej strane barikády, krajinu sužovalo násilie a obaja skončili pred Medzinárodným trestným súdom (ICC), ktorý však neskôr obvinenia zrušil.

Ďalšie dôležité správy

Abdal Madžíd Tabbúni Mario Draghi
Neprehliadnite

Európa v úsilí odpútať sa od ruského plynu začína poškuľovať po Afrike