Kedy príde na vás rad na očkovanie? Až doteraz ste mohli iba hádať. Všetko zmenil poľský startup Omni calculator. Niekoľko mladých ľudí prišlo s nápadom vytvoriť kalkulačky, ktoré ľuďom pomôžu v rozhodnutiach postavených na faktoch.

Vytvorili kalkulačky o tom, aký bicykel si vybrať, ako si vypočítať zaplatený úrok pri hypotéke, ale aj zistiť očakávaný čas zaočkovania. Práve tá posledná Slovákov určite zaujme.

Na snímke injekčné striekačky s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 počas očkovania učiteľov vo vakcinačnom centre UNLP Košice 13. januára 2021. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Od Astry cez Pfizer po Sputnik: Veľké porovnanie vakcín

Ministerstvo zdravotníctva síce zverejnilo kritériá, podľa ktorých bude očkovať, no iba z nich sa nedá vypočítať, kedy prídu na rad. Omni calculator na ich základe vytvoril algoritmus, do ktorého pridal tempo očkovania, z čoho sa dá vypočítať predpokladaný termín očkovania každého Slováka.

Do tabuľky sa uvedie vek a to, či človek spĺňa niektorý z faktorov pre prednostné očkovanie. Následne algoritmus ponúkne informácie o rýchlosti očkovania za posledných sedem dní a očakávanie, koľko ľudí má záujem zaočkovať sa. Na ich základe sa vypočíta odhadový termín prvého aj druhého očkovania.

Slovensko nakúpi ruskú vakcínu Sputnik V
Neprehliadnite

Najhoršia a najlepšia vakcína na svete? Čo ruský Sputnik naučil AstraZenecu

Ak máte napríklad 40 rokov a žiadne prednostné kritérium nespĺňate, tak zistíte, že ste vo fáze 8 z 11. Pred vami je 370 až 636-tisíc ľudí. Pri súčasnom tempe očkovania by ste mali prísť na rad posledný aprílový alebo prvý májový týždeň.

Ak by ste mali rokov 30, ste vo fáze 10, a rad prídete najskôr v polovici júna. Samozrejme, tieto termíny sa môžu meniť v závislosti od rýchlosti očkovania ako aj dostupnosti vakcín. Práve na konci apríla by už mala byť k dispozícii vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá bude iba jednorazová.

Kalkulačka radu na vakcínu pre Slovenskú republiku

Kalkulačka obsahuje detailné popisy aj platné kritériá pre očkovanie na Slovensku. Naprogramovať ju nebolo až také ťažké. Opäť sa ukázalo, ako súkromný sektor dokáže byť omnoho flexibilnejší ako štát napriek neporovnateľnému rozdielu v objeme disponibilných prostriedkov.

Johnson & Johnson Vaccine Begins Shipment After FDA Authorizes Emergency Use
Neprehliadnite

Ako stvorená pre Slovensko. Prečo môže byť vakcína od Johnson & Johnson najlepšou voľbou