Niektoré americké médiá uviedli, že na Trumpovu inauguráciu prišlo do centra Washingtonu menej ľudí než na Obamovu inauguráciu v roku 2009 a 2013. Médiá toto tvrdenie doložili zábermi nasnímanými z výšky.

„Predniesol som prejav, rozhliadol som sa a vyzeralo to, že na tej ploche je milión, milión a pol ľudí,“ vyhlásil D. Trump pri svojej sobotňajšej návšteve sídla Ústrednej spravodajskej služby (CIA). „(Novinári) ale ukázali plochy, kde prakticky nikto nestál,“ dodal rozhorčene.

K Trumpovým rozhorčeným komentárom sa potom pridal tiež hovorca Bieleho domu Sean Spicer. „Bol to najväčší počet divákov, ktorý sledoval inauguráciu. A to ako osobne, tak po celej zemeguli,“ uviedol vo vyhlásení. „Snahy znížiť nadšenie ohľadom inaugurácie sú zlé a hanebné,“ dodal.

Agentúra AP s poukázaním na dostupné fotografie a videá napísala, že sa D. Trump mýlil, keď tvrdil, že sa davy tiahli cez celý park National Mall „až k Washingtonovmu pamätníku“.

The photos of Donald Trump's inauguration compared with Barack Obama's speak for themselves: https://t.co/uCUnb99zVX pic.twitter.com/AhtMEzrFFh

— Vox (@voxdotcom) January 21, 2017

Podľa niektorých správ amerických médií bolo na Trumpovej inaugurácii iba asi 250-tisíc ľudí. Agentúra Reuters uviedla, že podľa snímok prišlo na inauguráciu očividne menej ľudí než na tú Obamovu v roku 2009, ktorej sa zúčastnilo podľa washingtonských úradov odhadom 1,8 milióna osôb, čo je vôbec najväčší dav, ktorý sa kedy v parku National Mall zišiel.

Zavrieť účty na Twitteri

Americké ministerstvo vnútra dostalo predtým pokyn uzavrieť všetky svoje účty na Twitteri potom, čo na jednom z nich jeho zamestnanci retweetli nelichotivé porovnanie fotiek z inaugurácie exprezidenta B. Obamu a terajšieho šéfa Bieleho domu D. Trumpa. Vyplýva z nich, že na Obamovu prvú prísahu v roku 2009 prišlo oveľa viac ľudí ako na tú Trumpovu, upozornil denník The Washington Post.

Príslušný tweet sa objavil na účte správy amerických národných parkov, ktorá spadá pod ministerstvo vnútra rovnako ako mnoho ďalších organizácií.

„Všetky úrady a oddelenia dostali nariadenie od nastupujúcej vlády, aby ihneď vypli všetky účty na Twitteri, a to do odvolania,“ uvádza sa v e-maile, ktorý zamestnanci správy amerických národných parkov dostali už v piatok popoludní.