Taiwanský výrobca LCD obrazoviek a televízorov AU Optronics sa vybral investovať do Trenčína. A hneď sa okolo neho zleteli úradníci, hoci oficiálne by oni mali lákať firmu. Tá sa teraz snaží manévrovať pomedzi chúťkami tých, ktorí by jej mali pomáhať. Odpoveď hovorcu spoločnosti Bryana Yeneho na otázku TRENDU, či príprava pozemkov pre fabriku prebieha podľa jej scenára, prezradila viac, ako by sa zdalo: „V tejto chvíli to nemôžeme komentovať.“

Aby nevznikol mylný dojem – mlčanie AU Optronics o prístupe úradníkov nie je ojedinelý jav. Investorov, ktorí pocítili priazeň politických nominantov a boli dotlačení do obchodných vzťahov s ich spriatelenými firmami, je viac.

Kedysi deklarovaná ambícia vládnej investičnej agentúry SARIO fungovať ako one-stop shop, teda jednotný kontaktný bod, je v tejto súvislosti čaro nechceného. Nedávne odvolanie jej generálneho riaditeľa Petra Hajaša v tom bolo síce zaujímavým míľnikom, no neznamenalo začiatok ani koniec.

Paralelný biznis

Keď firmy vábia úradníkov

Zahraničné investície sú košatý zdroj príjmov pre paralelnú štruktúru organizácií, ktoré sa angažujú v ich lákaní a obsluhe. Aktivity okolo SARIO v aktuálnom volebnom období, keď podľa koaličnej dohody zapadla pod kuratelu SNS, neboli nové. Menej obvyklá bola ich intenzita a šírka záberu.

TREND sa pokúsil poskladať obraz „starostlivosti o investora“. Funguje takto: štátny emisár dokázal pomôcť vo všetkých oblastiach – od založenia firmy, cez právne služby, inžiniering, developing, oblasť ľudských zdrojov až po výber lokality. Na každej z fáz projektu mohla zarobiť vybratá firma so statusom partnera SARIO. Agentúra má medzi úlohami zorientovať investora v slovenských reáliách. To fungovalo – a odporučenie spriaznená firma ocenila províziou.

Podľa výpovedí, ktoré TREND pozbieral zväčša mimo záznamu, pracuje okolo agentúry aparát „partnerských“ firiem. Mal fungovať práve na blízkych vzťahoch s bývalým riaditeľom SARIO a jeho ľuďmi. Mená firiem nikto prezradiť nechcel.

Podľa informácií TRENDU by jednou zo siete mal byť Avocat, známy vďaka nástenkovému kšeftu na ministerstve výstavby. Okrem ďalších zákaziek mala firma právne radiť agentúre SARIO pri projektoch Samsungu, Kie alebo Getragu Ford. Za vyše 1,66 milióna eur. Štátnym organizáciám, ktoré platia Avocatu, šéfujú alebo šéfovali nominanti SNS.

Výnosné odporúčania

Osobitná kategória biznisu okolo investícií sú pozemky. SARIO zriadilo pred rokmi databázu nehnuteľností, z ktorej má ponúkať vhodné lokality. Cez človeka, ktorý databázu spravuje, mal P. Hajaš priamo riadiť túto odnož biznisu. Smeroval investorov do lokalít, v ktorých vlastnili pozemky politickým štruktúram blízki ľudia a firmy. Hoci išlo o logisticky málo atraktívne miesta, napríklad na juhu Slovenska.

Výnimočný nebol ani priamy vstup riaditeľa a jeho ľudí do hry. Stačilo využiť informáciu o mieste, ktoré si investor vybral, a zahrať sa na neoficiálneho developera. Vopred skúpiť pozemky, prísť za firmou a zinkasovať od nej zvýšenú sumu za pôdu pod výrobné haly.

V podobnom modeli, aj keď možno inej podnikateľskej štruktúry, kupoval pozemky taiwanský výrobca televíznych súčiastok ESON. SARIO mu lokalitu odporučilo. Za pôdu pod fabriku v Partizánskom platil raz toľko, než za ňu krátko predtým zaplatila sprostredkovateľská firma.

Príbuzné črty má i spomínaný projekt prípravy lokality pre závod AU Optronics v Trenčíne. No nie je na tom najhoršie. Pod hradom Matúša Čáka sa cena pozemkov z pôvodnej sumy mala aktivitou dobre informovaného úradníka zvýšiť len trojnásobne. Smerom na východ Slovenska bývajú sprostredkovateľské násobky i dvojciferné. Mali sa vyskytnúť dokonca aj drsne vyzerajúci „sceľovači pozemkov“.

Trenčiansky príbeh

V Trenčíne vyzerala situácia priaznivo. V meste sa priemyselný park pripravoval dlhšie, hlavný developer bola holandská spoločnosť CTP. Mesto získalo výmenou značnú časť pozemkov, na ktorých má vyrásť fabrika na výrobu LCD. Vtom sa na scéne objavil nový developer – bratislavská spoločnosť Reming Consult.

Podľa vedúcej kancelárie trenčianskeho primátora Jany Markovej „bolo mestu oznámené, že developera si vybral priamo investor“. Aby pripravil podklady na štúdiu environmentálnych vplyvov, územné rozhodnutie, vykonal niekoľko investorom požadovaných prieskumov a – scelil pozemky.

Mesto Remingu pozemky predalo. Zverejnilo plochu aj cenu, za zhruba 17 hektárov po 15 eur za meter štvorcový radnica zinkasovala vyše 2,5 milióna eur. Developerovi sa s pozemkami priveľa práce neušlo. Podľa projektu v enviroštúdii má mať plocha závodu zhruba 19,6 hektára. V médiách sa objavilo niekoľko správ o výkupe zvyšných pozemkov, najdlhšie odolávajúcim vlastníkom mal developer zaplatiť takmer trikrát viac ako mestu. Dnes sú podľa J. Markovej všetky pozemky zabezpečené.

Samospráva podľa nej nepredávala pozemky priamo investorovi, lebo nemá kompetencie pôsobiť ako developer. Reming za štvorcový meter na chýbajúcej sedmine plochy, ktorú dokupoval priamo od pôvodných vlastníkov, zaplatil viac, ako dával mestu. No i tak podľa informácií TRENDU nemusí banovať. Zuzana Vaškovičová, ktorá projekt v Remingu zastrešuje, prisľúbila ešte minulý týždeň reakciu, no TREND ju zatiaľ neobdržal.

Investor projekt do oficiálneho ohlásenia nekomentuje, no s detailnými informáciami o nákupe pozemkov nemožno počítať ani potom. Povesti, že ohláseniu účasti developera a predaju mestských pozemkov predchádzali návštevy už bývalého šéfa SARIO na trenčianskom mestskom úrade, mesto, SARIO ani developer nekomentovali. No trenčiansky primátor Branislav Celler sa s P. Hajašom nestretol iba pri otvorení taiwanského pavilónu na veľtrhu Elosys vlani na jeseň.

Prečo zmena

Podľa informácií, ktoré sa roky dostávajú k TRENDU, na províziách s pozemkami zarábalo v SARIO aj v minulosti. Privyrábať si mali niektorí projektoví manažéri. Po príchode P. Hajaša sa ich voľnosť obmedzila, generálny riaditeľ chcel byť o všetkom informovaný.

Preťal aj spoluprácu medzi projektovými manažérmi a zástupcami SARIO v regiónoch. Paradoxne, regionalisti mali byť podľa plánu pri zriadení kancelárií aj projektoví manažéri pre menšie lokálne investície. No agentúra ich po novom využívala len na vyhľadávanie lokalít a informačnú podporu pre databázu nehnuteľností.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek na žiadosť premiéra Roberta Fica odvolal generálneho riaditeľa SARIO oficiálne pre slabé výsledky v lákaní investorov. Do istej miery legitímny dôvod, no núkajú sa ďalšie. Rovnako ako po predchádzajúcich ministerských rošádach sa vo vládnych vyjadreniach objavilo popri mene odvolaného i zdôraznené „nominant SNS“.

Prvok odvolania figúry vo vnútrokoaličnom šachu nemusel mať iba politický rozmer. Aktuálne sa ukazuje, že SARIO žilinskej strane neostane. Nielen metodicky bude mať na jej fungovanie rozhodujúci vplyv riaditeľ sekcie stratégie rezortu hospodárstva Vojtech Ferencz.

K úvahám o dôvodoch na odvolanie P. Hajaša možno zaradiť ešte jednu možnosť. V ohlasovaní investícií má SARIO v rukách nástroj politického PR, ktorý sa v predvolebnom roku môže zísť. Za predpokladu, že investori budú reagovať ako dosiaľ. Mlčaním. A že nezačnú prevažovať takí, ktorí umiestnia prevádzky do iných krajín. Neprehovoril zatiaľ žiaden, no podľa informácií TRENDU plánovanú investíciu na Slovensku pre pochybné konanie úradov zrušili viacerí.

Foto - Maňo Štrauch