Hovoria o tom odborníci z Bratislavského kraja, kde od januára minulého roka skončilo svoju činnosť 12 detských ambulancií, pričom pribudli len tri nové. „Cítime to pri prerozdeľovaní zdravotných obvodov končiacich lekárov. Je absolútny nezáujem zo strany pediatrov dobrovoľne prijať nových pacientov,“ povedala TRENDU hovorkyňa župy Veronika Beňadiková.

Krajom dnes už nestačí mechanicky prideľovať lekárom ulice. Pri prerozdeľovaní obvodov musia zohľadňovať aj vek pediatrov. Na Slovensku je podľa NCZI 1 081 všeobecných lekárov pre deti a dorast, pričom 74 percent má nad 50 rokov. Priemerný vek pediatra na Slovensku je 59 rokov, no máme aj rekordérov.Napríklad v bratislavskej Petržalke vypomáha 89 ročná lekárka. Osemdesiatnikov pediatrov majú aj v Levoči, Ľubochni či v Trebišovskom okrese. 67-ročný všeobecný lekár pre deti a dorast z Nitry je oproti nim mladík. Kým súčasní pediatri starnú a vymierajú, noví mladí nepribúdajú.

13 nových pediatrov

Len veľmi málo študentov medicíny sa rozhodne pre pediatriu a ešte menej si trúfne otvoriť vlastnú ambulanciu. Väčšinou tí, ktorí vyštudujú tento odbor, skončia v nemocnici. Alebo odchádzajú za lepšími pracovnými podmienkami na zahraničné kliniky.

„Situáciu v pediatrii považujeme za

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa