Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) bolo po európskych voľbách v roku 2019 na najlepšej ceste vrátiť sa späť aj do Národnej rady (NR) SR, podľa jeho novozvoleného predsedu Milana Majerského však spravilo chybu, keď uzatvorilo predvolebnú dohodu s liberálnymi stranami. ,,Som presvedčený, že sme vtedy mali ísť svojou cestou. Ak sa mala uzatvárať dohoda, tak so všetkými stranami, ktoré k nej chceli pristúpiť, a naraz. Ale omnoho lepšia a istejšia cesta pre KDH v tom čase bola, aby sme išli samostatne," povedal v diskusii na Tablet.TV Majerský.

,,Tým, že sme sa dali dokopy s liberálmi, sme dostali až do volieb nálepku, že sme sa zliberalizovali,  a to najviac uškodilo. Namiesto toho, aby sme odkomunikovali, prečo bola táto dohoda prijatá, sme pálili na každú stranu do politických konkurentov," povedal na margo predvolebnej dohody KDH s koalíciou Progresívne Slovensko/Spolu a stranou Za ľudí. Dodal, že najlepšou a najistejšou cestou do volieb je podľa neho presadzovanie vlastného programu.

Na snímke líder KDH Alojz Hlina prijal výsledok volieb do NR SR v Bratislave 1. marca 2020. FOTO TASR - Vladimír Benko
Neprehliadnite

KDH si na sneme volí nové vedenie, Hlina nechce byť predsedom

Majerského zvolil do čela KDH augustový snem, na poste vystriedal neúspešného predsedu Alojza Hlinu. Ten ostáva pôsobiť v strane, ale už iba ako radový člen. ,,Bol by som rád, keby pracoval v poradnom orgáne z bývalých predsedov KDH," povedal Majerský, podľa ktorého by nebolo vhodné, ak by bývalý predseda zastával v hnutí nižšiu funkciu, napríklad post podpredsedu.

Na pozície podpredsedov snem zvolil Mariána Čaučíka, Igora Janckulíka a Tomáša Merašického. ,,Najbližší cieľ KDH je dovoliť ďalších dvoch členov predsedníctva a potom staviť na to, že tím expertov a odborníkov bude tvoriť jednotlivé politiky strany a tie potom budeme predstavovať v rámci celého Slovenska," naznačil Majerský. Aktuálny parlament je podľa neho výrazne konzervatívny a za názorovo blízku označil napríklad Kresťanskú úniu (KÚ) Anny Záborskej, ktorá pôsobí ako súčasť poslaneckého klubu OĽANO.  ,,Ak kresťanská hodnotová politika v ľuďoch je, budú ju v politike presadzovať, kdekoľvek sú," povedal.

Zároveň sú však podľa neho kresťanskí politici rozdelení v rôznych poslaneckých kluboch. ,,Predtým KDH garantovalo, že všetci poslanci zahlasujú za niektorý zákon, je jedno, či ide ochranu a dôstojnosť života a človeka alebo ľudskoprávne veci. V týchto politických stranách nikto z týchto kresťanských politikov nevie garantovať, že celý ich poslanecký klub za to zahlasuje," pripomenul Majerský. Hnutie podľa neho podporuje aktuálne podaný návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sprísni pravidlá na vykonávanie interrupcií. Súčasťou sociálneho programu KDH je však podľa neho starostlivosť o dôstojný život človeka od počatia až po prirodzenú smrť, teda nielen v čase pred narodením.

Milan Majerský
Neprehliadnite

KDH podporuje novelu potratového zákona, pred NR SR sa konali protesty

Dodal, že ako predseda Prešovského samosprávneho kraja chce dávať dôraz aj na regionálnu a komunálnu politiku, v ktorej je KDH tradične silné. Za veľký problém, ktorý zaťažuje život regiónov, označil boj s koronakrízou. ,,Ku každej kríze by sa mali vyjadrovať odborníci, a nie politici. Ak my na vyššom územnom celku musíme mať vybudovaný pandemický plán, to isté musí mať aj ministerstvo zdravotníctva a najmä potom krízový štáb," povedal Majerský.