Členovia KDH Pavel Kravec a Pavol Tarcala, ktorí dostali neprimerane vysoké odmeny a odstupné po odchode z manažérskych funkcií štátnych firiem, vrátia tieto sumy v plnom rozsahu. Bývalý riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Pavel Kravec dostal po odchode z funkcie takmer 170-tisíc eur. Člen predstavenstva (ZSSK) Pavol Tarcala si po odchode prilepšil o 107-tisíc eur.

Obaja sa zároveň vzdali členstva v KDH, aby nepoškodzovali jeho meno. Na tlačovej besede to povedal predseda KDH Ján Figeľ. K vráteniu peňazí vyzvali nominantov a členov KDH viaceré orgány hnutia. Figeľ dnes opätovne vyzval všetkých nominantov k obdobnému kroku. Podľa neho krok dvojice bývalých členov hnutia je bezprecedentný a príkladný pre ostatných.

Vysoké odmeny dostali aj ďalší nominanti KDH, ktorí však neboli členmi strany. Odvolaná šéfka Slovenskej pošty Marcela Hrdá mala dostať odmeny takmer 178-tisíc eur. Exšéf Carga Pavol Ďuriník má dostať 96-tisíc eur. Podpredseda predstavenstva ZSSK Jaroslav Paulický zinkasoval 135-tisíc eur.

KDH požiada premiéra Roberta Fica, aby zverejnil údaje o odmenách v štátnych podnikoch za posledných desať rokov. Kresťanskí demokrati podporia všetky kroky na riešenie situácie vysokého odstupného.

Strana zlaté padáky nenahradí

Poslanec Radoslav Procházka dnes svoju stranu vyzval, aby neprimerané zlaté padáky vrátila z vlastnej kasy. Podpredseda KDH Pavol Abrhan však uviedol, že strane to nedovoľuje zákon. „Prekvapil ma návrh renomovaného právnika Radoslava Procházku, ktorý nevie, že strany nemôžu svojvoľne nakladať s peniazmi. Audítor by odoslané peniaze stranou na účet štátneho podniku ako oprávnenú položku neuznal,“ uviedol a dodal, že realizácia Procházkovho návrhu bola porušením zákona.

R. Procházka však s názorom Abrhana nesúhlasí. „Zákon obmedzuje politickú stranu len vo vzťahu k príspevkom zo štátneho rozpočtu, ktoré predstavujú jeden z deviatich druhov možných príjmov politickej strany. Zvyšných osem obmedzeniam nepodlieha. Príspevky za hlasy teda KDH použiť nemôže, ale ak má aj iné príjmy ako zo štátneho rozpočtu, neexistuje zákonná prekážka," uviedol R. Procházka.

Ilustračné foto na titulke - SITA