Autobus tam chodí iba šesťkrát týždenne. Je tam niekoľko obchodov s potravinami, lekáreň, benzínová pumpa a jedna reštaurácia. Fínske mestečko Puolanka sa viacero rokov objavuje v médiách len z negatívnych dôvodov.

Populácia „najodľahlejšej obce v najodľahlejšej fínskej provincii“ klesla od 80. rokov 20. storočia o polovicu, veľkú časť z populácie 2 600 obyvateľov tvoria ľudia starší ako 64 rokov. Väčšina pracuje v službách alebo poľnohospodárskom sektore, spoločenské vyžitie v mestečku prakticky neexistuje. Nelichotivý obraz sa rozhodli obyvatelia využiť vo svoj prospech a začali Puolanku propagovať ako najpesimistickejšiu obec.

Každého človeka prichádzajúceho autom vítajú veľké žlté značky s nápismi typu „Nestratili ste sa? Blížite sa k Puolanke“ alebo „Čoskoro prídete do Puolanky. Ešte máte čas sa vrátiť“. Niektorí miestni by nápisy zničili, tvrdí Tommi Rajala, ktorý pôsobí ako výkonný riaditeľ Puolanského pesimistického združenia. Skutočnosťou však je, že mestečko dokázalo pesimizmus premeniť na značku – organizuje pesimistický festival, letný muzikál, dokonca prevádzkuje tematický internetový obchod.

Podobne ako v mnohých rozvinutých krajinách aj vo Fínsku klesá pôrodnosť a populácia starne, ľudia odchádzajú za prácou a životom do veľkomiest. Starosta mestečka verí, že príroda, čistý vzduch a pokojné prostredie nakoniec niektorých ľudí priláka. T. Rajala však predpokladá, že dni Puolanky sú už zrátané.

Dom, ktorý stavajú dva milióny ľudí

Kate

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa