Súd vo Viedni zakázal prenájom cez Airbnb

To čo sa roky nedarí hotelierom a samosprávam, sa podarilo majiteľovi bytu v centre Viedne. Podľa informácií rakúskeho Kuriera vyhral vo štvrtok súdny spor s majiteľkou dvoch bytov v dome, ktoré prenajímala cez platformu Airbnb. Súd prenajímanie bytov na obdobie kratšie ako pol roka, zakázal. Rozsudok je už právoplatný. Žalobca sa sťažoval, že ľuďom v dome prekáža neustála prítomnosť a pohyb cudzích ľudí po dome, ich prichádzanie a odchádzanie. Tieto obavy adresoval aj majiteľke bytu, tá však na ne nereagovala, tak sa obrátil na súd. Ten mu dal za pravdu.

Fico skončil v nemocnici, Pellegrini kritizoval

Predseda Smeru-SD Robert Fico nevystúpil na sneme sociálnych demokratov. Musel odísť do nemocnice pre problémy s krvným tlakom. Namiesto neho vystúpil premiér a podpredseda Smeru-SD Peter Pellegrini. Vyhlásil, že strana má síce nového volebného lídra, ale stále rovnaký cieľ, vyhrať voľby a pokračovať v presadzovaní silného sociálneho štátu. Dodal, že Smer-SD nesmie mať problém priznať si chyby, keď ich urobí. Strana podľa neho nesmie prepadnúť pocitu, že v centrále majú patent na rozum, musia viac počúvať ľudí. Odmietol tiež spoluprácu s ĽSNS.

Kde na Slovensku dýchajú najhorší vzduch

Slovenský vzduch sa za posledných 30 rokov značne prečistil. Stále však existujú lokality, kde vznikajú smogové situácie častejšie ako 35-krát ročne, čo je limit povolený legislatívou. Iba v jednom prípade je na vine ťažký priemysel. Najčastejšie si totiž vzduch kazia obyvatelia sami. Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jelšavania dýchajú najhorší vzduch v krajine. Okrem miestneho magnezitového závodu mali na vzniku minuloročných 74 smogových situácií leví podiel domácnosti.

Audi hlási rekordný november

Nemecká automobilka Audi zvýšila minulý mesiac predaj áut vo svete o takmer štvrtinu, pod čo sa podpísalo najmä výrazné zvýšenie predaja v Európe. Aj v reálnych číslach boli výsledky pozitívne, automobilka predala celkovo viac než 163 300 áut, čo predstavuje najlepší november v jej histórii. Spoločnosť uviedla, že v novembri predala vo svete 163 350 áut, v medziročnom porovnaní to predstavuje rast o 23,1 percenta. Najvýraznejšie vzrástol predaj v Európe, kde predala zhruba 58 300 vozidiel, čo oproti novembru minulého roka znamená rast o 33 percenta.

Rozhovory KĽDR s USA o denuklearizácii už nepokračujú

Severná Kórea v sobotu oznámila, že rozhovory o denuklearizácii so Spojenými štátmi už nepokračujú. Zároveň skritizovala európskych členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorí nedávno odsúdili severokórejské „provokačné“ skúšky balistických striel. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Oznámenie veľvyslanca Severnej Kórey pri OSN Kim Songa prišlo po tom, čo Belgicko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Poľsko a Spojené kráľovstvo v stredu 4. decembra odsúdili „pokračujúce severokórejské testy balistických striel“ a vyzvali na prísne uplatňovanie sankcií proti Pchjongjangu.