Minister financií Igor Matovič po častiach predstavuje svoju víziu daňovo-odvodovej reformy. Reagovala na ňu aj bývalá predsedníčka vlády Iveta Radičová pre Denník N. Text zverejnila aj na svojom facebookovom profile.

...
Neprehliadnite

5 dôvodov, prečo je Matovičova daňová „revolúcia“ spoločenskou tragédiou

„Je problém ju hodnotiť, pretože nezverejnil materiál, ktorý by umožňoval analytické vyhodnotenie. Zverejnené princípy 1 daň a 1 odvod však vyvolávajú zásadnú otázku. V súčasnosti je platba zložitá, to je fakt, a zjednodušenie treba privítať," napísala na sociálnej sieti. Podľa jej slov, vyvoláva otázku výška jedného odvodu 39 percent.

Igor Matovič a jeho daňová reforma.
Neprehliadnite

Matovič hodil bombu. Chce prepustiť štátnych zamestnancov a zobrať samosprávam

Vysvetľuje, že zamestnanec spolu so zamestnávateľom uhrádzajú do sociálnej a zdravotnej poisťovne celkovo 48,6 percenta, z toho 34,6 percenta do sociálnej a 14 percent do zdravotnej poisťovne.

Čo má Matovič na mysli pod jedným odvodom? 

„Ak má na mysli minister financií pod jedným odvodom platby do Sociálnej poisťovne, potom zvyšuje odvodové zaťaženie o 4,4 percenta. Aj pri znížení dane na 19 percent sa napokon zvýši celkové daňovo-odvodové zaťaženie práce o 2,4 percenta. No a to by sme azda robiť ani nemali a ani nemuseli," zamýšľa sa expremiérka.

Kladie si tiež otázku, či máme pod jedným odvodom „chápať aj platbu na zdravotné poistenie, čo by znamenalo, naopak, zníženie odvodového zaťaženia o 9,6 percenta". „Tak to by bola reforma," dodala.

Veľa otázok, málo odpovedí

Iveta Radičová pripomína, že každá minca má dve strany. „Kde by nastali škrty? V zrušení pokrytia niektorých rizík z verejného poistenia? V znížení náhrad? Ktorých, komu? V platbách do zdravotníctva?" pýta sa. 

"Netušíme…," uzatvára svoje zamyslenie Iveta Radičová. 

Igor Matovič predstavil daňovo-odovodovú reformu. Čo si o nej myslíte?
Neprehliadnite

Čo si myslíte o daňovo-odvodovej reforme Igora Matoviča?