Nórsky fond, najväčší investičný fond na svete, ktorého hodnota dosahuje približne jeden bilión dolárov (884,33 miliardy eur), je známy tým, že pri investíciách zohľadňuje etické princípy. V posledných rokoch rozhodol o predaji podielov v spoločnostiach aktívnych v ťažbe uhlia, upravuje aj podiely v ropných firmách.

Čiastočne sú za tým finančné dôvody, čiastočne ale aj ekologické, keďže si chce ponechať akcie v tých energofirmách, ktoré viac investujú do obnoviteľných zdrojov energie.

Podľa výročnej správy Rady fondu pre etiku zverejnenej v marci tohto roka rada svoju pozornosť teraz viac zameria na likvidáciu starých lodí v Indii. „Chceme zistiť, či tu ide o systematické alebo hrubé porušovanie ľudských práv, prípadne o poškodzovanie životného prostredia,“ povedal predseda rady Johan H. Andresen.

Holé ruky a zváračky

Nórsky fond vlastní akcie takmer 9 160 firiem. To predstavuje približne 1,4 percenta celosvetovo kótovaných aktív, takže rozhodnutie fondu investovať do firiem, alebo sa ich podielov zbaviť, má nemalý vplyv na rozhodovanie iných investorov.

Fond, respektíve jeho rada, dáva odporúčania, konečné rozhodnutie je potom na nórskej centrálnej banke. Tá ale väčšinou odporúčania rady fondu schváli.

Tento krok zopakovala napríklad aj nórska poisťovňa KLP. Z etického a ekologického hľadiska prehodnotili svoje investície v rámci lodnej dopravy popredné penzijné fondy Caisse de Depot, CCP a OMERS.

Už začiatkom minulého roka nórsky fond vyradil zo svojho portfólia štyri lodiarske firmy, ktoré sa starých lodí zbavujú prostredníctvom ich rozoberania na pobreží juhoázijských krajín v prílivových oblastiach, konkrétne Bangladéša a Pakistanu.

Nie všetky plážové „doky“ disponujú nepriepustnými

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa