Ocenenie P. Kažimír získal za znižovanie deficitu krajiny a rast tunajšej ekonomiky. Rozhodnutie o ocenení je výsledkom hodnotenia redakčného tímu britského časopisu The Banker, ktorý patrí do skupiny Financial Times.

No je aj výsledkom prieskumu medzi vplyvnými európskymi bankármi a ekonómami. V minulosti boli medzi ocenenými írsky minister Michael Noonan či lotyšská ministerka Dana Reizniece – Ozola.

Odkedy sa P. Kažimír stal v roku 2012 ministrom financií, klesol deficit krajiny zo 4,3 percenta hrubého domáceho produktu na 0,83 percenta naplánovaných pre tento rok. Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším deficitom verejných financií v Európe.

The Banker zároveň vyzdvihol rast ekonomiky Slovenska, ktorý v roku 2016 dosiahol 3,3 percenta HDP a na rovnakej úrovni má skončiť aj za minulý rok. Tento rok by mala ekonomika rásť o niečo rýchlejšie – 3,7-percentným tempom.

„Verím, že našej ekonomike sa bude dariť aj v budúcnosti a to najmä vďaka investíciám v automobilovom priemysle a technologickým inováciám,“ doplnil P. Kažimír.