„Robert Fico sa rozhodol v súlade so svojimi odbornými predpokladmi. Ústavnosť bola vždy u neho na prvom mieste,“ povedal P. Kažimír. „Robert Fico má všetky odborné predpoklady, aby vedel túto funkciu zvládnuť,“ doplnil minister práce Ján Richter.

Predsedom strany by v prípade Ficovho odchodu na Ústavný súd SR mal byť podľa neho ten, kto dostane dôveru členskej základne. J. Richter nikoho nemenoval, považuje to za predčasné.

Minister hospodárstva Peter Žiga nevníma rozhodnutie R. Fica kandidovať za ústavného sudcu ako útek z politiky. „Má kvalifikačné predpoklady, aby mohol byť ústavným sudcom,“ poznamenal. Nevidí problém v tom, že by mohol R. Fico na súde rozhodovať aj o zákonoch, ktoré sám navrhoval. Ak by sa R. Fico ocitol v konflikte záujmov, podľa P. Žigu by sa z rozhodovania vylúčil.

Ministra spravodlivosti Gábora Gála teší vysoký počet kandidátov, je ich 40. „Výber môže byť o to lepší,“ poznamenal s tým, že výber ide podľa nových pravidiel. Vyzdvihol verejné vypočutie kandidátov, ktoré sa uskutoční v ústavnoprávnom výbore.

Poslancom nemieni odkazovať, koho majú voliť, hoci má svoj názor, kto by na Ústavný súd mal a nemal ísť. Poslanecký klub bude podľa neho posudzovať každého kandidáta. G. Gál nepovedal, či je Ficova nominácia vhodná. „Sú tam aj ďalší ľudia. Nebudem sa teraz vyjadrovať ku každému osobitne,“ doplnil minister. Odmieta zákulisné rokovania o podpore R. Ficovi.

G. Gál sa chce usilovať o to, aby parlament zvolil 18 kandidátov a ponúkol ich prezidentovi, ktorý z nich má vybrať deväť. Nechce, aby bol Ústavný súd paralyzovaný nedostatkom sudcov. Pre G. Gála je neprijateľné, aby sa predlžovalo funkčné obdobie súčasných ústavných sudcov.

Nomináciu R. Fica a ďalších politikov kritizuje opozícia, podľa ktorej politici na Ústavný súd nepatria.