Takmer tretina Slovákov žila minulý rok na hranici chudoby, hoci finančná situácia ľudí sa oproti predchádzajúcim rokom zlepšila. Zatiaľ čo v roku 2018 päť percent uviedlo, že im peniaze nestačia ani na najlacnejšie jedlo a oblečenie, v prieskume z polovice roka 2020 svoju situáciu takto opísali len štyri percentá respondentov. Prieskum finančnej situácie slovenských domácností, ktorý si nechala spracovať spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika, zverejnili na konci januára 2021.

Základné fakty z prieskumu:
- približne dve tretiny (69 percent) slovenských domácností hospodária s relatívnym dostatkom peňazí na pokrytie základných potrieb i závažnejších výdavkov, - 46 percent domácností má dosť peňazí na pokrytie základných potrieb a dokáže si aj sporiť na závažnejšie výdavky, - pätina Slovákov (20 percent) uvádza, že má dosť peňazí na všetko, čo potrebuje, - len tri percentá Slovákov žijú v hojnosti, s dostatkom peňazí na väčšie výdavky i sporenie, - každá dvanásta slovenská domácnosť (osem percent) deklarovala, že so svojím príjmom vystačí len na zaobstaranie najlacnejšieho jedla, ale už nie na najlacnejšie oblečenie.

Ešte v roku 2018 58 percent respondentov uvádzalo, že na to, aby mali dostatok peňazí na bežné i mimoriadne výdavky, musia žiť veľmi striedmo. V minulom roku  69 percent slovenských domácností hospodárilo s relatívnym dostatkom peňazí. Dve percentá domácností  v roku 2018 označili svoju finančnú situáciu ako blahobyt, V roku 2020 to už boli tri percentá.

Ekonomický rast pomohol

Generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová uviedla, že zlepšenie finančnej situácie slovenských domácností v období rokov 2018 až 2020 zodpovedá situácii ekonomického rastu a veľmi nízkej nezamestnanosti. „Výrazne lepšie svoju finančnú situáciu hodnotia muži, vysokoškoláci a obyvatelia najväčších miest. Z profesijného hľadiska uvádzajú najlepšiu finančnú situáciu ľudia pracujúci v odbore IT, priemyslu a stavebníctva,“ konštatovala.

Eduard Heger
Neprehliadnite

Ministerstvo financií na podporu nájmov mimoriadne uvoľňuje 50 miliónov eur

Zmenila sa však aj situácia domácností, ktorým príjem vystačí len na najlacnejšie jedlo a oblečenie – v roku 2018 sa takto vyjadrilo 13 percent a o dva roky neskôr až 20 percent opýtaných. Podľa minuloročného prieskumu takmer tretina Slovákov žije na hranici chudoby alebo pod ňou.

Dlhová špirála sa prehĺbi

J. Palendalová hovorí, že títo ľudia, bohužiaľ, nezriedka riešia svoju finančnú situáciu úvermi od nebankových inštitúcií či z neoficiálnych zdrojov, bojujú s neschopnosťou splácať svoje záväzky a často sa dostávajú do dlhovej pasce. „V týchto prípadoch odporúčame aktívne komunikovať s veriteľom a nestrkať pred svojimi finančnými záväzkami hlavu do piesku, dlhová špirála sa tým len prehĺbi.“

KRUK Česká a Slovenská republika sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.