V zložení instantných kávových zmesí je málo kávy, no veľa sirupu či cukru. Mlieko v nich výrobcovia nahrádzajú bielidlami. Taký je výsledok testu spotrebiteľského časopisu dTest, ktorý skúmal 20 kávových zmesí od známych značiek.

Výrobcovia kávou v instantných zmesiach šetria. Hlavnú zložku výrobkov „2 v 1“ tvorí glukózový sirup a v zmesiach „3 v 1“ dominuje cukor. Na jednu porciu pripadajú v priemere len dva gramy kávy.

Zo všetkých 20 testovaných produktov obsahovali najväčšie množstvo kávy výrobky Nescafé Strong 3 in 1, a to 2,5 gramu v 18-gramovej porcii,a Jacobs Original 3 in 1 s 2,3 gramu kávy na jednu porciu s hmotnosťou 15,2 gramu.

Kávové zmesi „všetko v jednom“ sú nabité cukrom a zafarbené bielidlom

Zdroj: itesco.sk

Najmenšie množstvá kávy nameral dTest v presladených zmesiach 3 v 1. Väčšina produktov obsahovala 1 až 1,5 gramu kávy v jednom vrecúšku. Rekordne najmenšie množstvo kávy, asi 0,5 gramu na jednu 16-gramovú porciu, našiel dTest v zložení Nescafé Mild.

Kávové zmesi „všetko v jednom“ sú nabité cukrom a zafarbené bielidlom

Zdroj: itesco.sk

Veľké množstvo sacharidov obsahujú aj nesladené kávové zmesi. Napríklad v káve Jacobs 2 in 1 majú až tretinový podiel. Môžu za to bielidlá, ktoré zmesiam dodávajú krémovú farbu a zjemňujú ich chuť. Výrobcovia nimi nahradzujú mlieko. Sušené mlieko uvádzali v zložení iba tri produkty, aj tie však výrobcovia „dofarbili“ bielidlami.

Bielidlá pozostávajú čiastočne alebo úplne zo stužených tukov, kokosového alebo palmového, a sú „zlepené“ glukózovým sirupom. Kvôli nemu sa niektoré zmesi 2 v 1 vyrovnávajú obsahom sacharidov produktom 3 v 1, aj keď to na chuti nie je až tak poznať.

Bielidlá dopĺňajú porciované rozpustné kávové zmesi aj o veľkú dávku prídavných látok, najmä stabilizátorov, emulgátorov a protihrudkujúcich látok, ktoré zabezpečujú sypkosť, stálosť zmesí a ich ľahkú rozpustnosť. Kvôli obsahu mliečnych bielkovín nie sú vhodné pre alergikov.

Umelé aromatické látky obsahovala až polovica káv. Prídavné látky chýbali iba v jednom produkte - Mokate Liquerino 3 in 1.

Kávové zmesi „všetko v jednom“ sú nabité cukrom a zafarbené bielidlom

Zdroj: itesco.sk

S extra porciou cukru

Väčšina z testovaných produktov v kategórii 3 v 1 je z polovice naplnená cukrom. Našla sa však aj výnimka Penny/Casa Blanca 3 v 1, v ktorom tvoril cukor 35-percentný podiel. Najviac cukru (65,5 percenta) obsahovala káva Jacobs Original 3 in 1, Kaufland Coffee Drink 3 in 1 bol naplnený cukrom zo 65 percent a zloženie Mokate Liquerino 3 in 1 tvoril cukor zo 62 percent.

Podiel cukru v kategórii 2 v 1 sa pohyboval od 8 do 9 percent s výnimkou spomínaného produktu Jacobs 2 in 1 s 33,5-percentným podielom cukru a výrobku Lidl/Monte Santos 2 in 1 Instant Drink, ktorý obsahoval 21 percent cukru.