Nová vláda so sebou neodmysliteľne prinesie aj nový vietor do štátnych podnikov. Nejde len o strategické spoločnosti ako napríklad Národná diaľničná spoločnosť či rôzne štátne firmy patriace pod ministerstvo hospodárstva. Celkom úspešným a dobrým biznismodelom je aj Tipos.

Štátna lotériová spoločnosť funguje na extrémne jednoduchom princípe. Vyberie peniaze od ľudí, časť si nechá a zvyšok prerozdelí medzi vyžrebovaných výhercov. Ani takúto zdanlivo jednoduchú štruktúru však neobišli problémy.

S Tiposom sa viažu predovšetkým dve veľké kauzy. Jedna dostala názov Lemikon, podľa schránkovej spoločnosti, ktorej bez okolkov exminister financií Ján Počiatek poslal 16 miliónov eur, hoci súdy neskôr rozhodli, že nemusel.

Druhou je podozrivé prelievanie peňazí cez hráčske účty, kvôli ktorým v súčasnosti NAKA stíha niekdajšie vedenie spoločnosti. O týchto problémoch sa TREND rozprával s dočasným riaditeľom Tiposu Martinom Bohošom. Prináša aj stručný prehľad toho, o čom obe kauzy sú.

Čo je kauza Lemikon

Krátko po rozdelení Československa zostali číselné lotérie na Slovensku visieť v právnom vákuu. Spoločnosť Športka zdedila know-how na populárne lotérie s názvom Šanca, Športka a Mates. Organizovať ich však nemohla, pretože

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa