V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa na pojednávaní vo štvrtok (3. 9.) na pôde Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku očakáva vynesenie rozsudku. Prokurátor navrhuje všetkým obžalovaným 25-ročný trest odňatia slobody.

Súdne pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na snímke je obžalovaný Marián Kočner.
Neprehliadnite

Očista verejného života je dedičstvom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Pôvodne sa vynesenie rozsudku očakávalo už začiatkom augusta, predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová však vtedy termín zrušila. Dôvodom bola nutnosť pokračovania porady senátu o pripravovanom rozsudku. V ostatných pojednávacích dňoch sa v Pezinku prednášali záverečné reči prokurátora, splnomocnencov, obhajoby a samotných obžalovaných.

Kľúčové dôkazy obhajoby

Obžaloba a splnomocnenci sa vo svojich záverečných rečiach sústredili na vytvorenie siete nepriamych, avšak navzájom súvisiacich dôkazov. Za kľúčové dôkazy obhajoby považuje prokurátor svedectvá najmä Zoltána Andruskóa, Miroslava Marčeka a Petra Tótha. Práve týchto svedkov a vykonávateľa vraždy sa snažili obhajcovia a obžalovaní v závere pojednávania spochybniť ako nedôveryhodných.

Ďalším výrazným dôkazom by mal byť podľa prokurátora a splnomocnencov aj komunikácia cez aplikáciu Threema. V nej si mali obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová písať v šifrách, ktoré majú naznačovať objednávku vraždy J. Kuciaka. Oni to odmietajú a obhajca M. Kočnera Marek Para tvrdí, že ako šifru si môžeme zobrať akékoľvek slovo.

Kočner
Neprehliadnite

Slovensko po Marianovi Kočnerovi. Zmeny zasiahli viacero kľúčových oblastí

Dôkazom sú okrem rôznych vecných stôp aj fotky zo sledovania novinárov. Tie mali podľa prokurátora putovať od sledovacieho komanda P. Tótha k M. Kočnerovi, u ktorého našli i USB kľúč s fotkami aj J. Kuciaka. Mali to byť tie isté fotky, ktoré A. Zsuzsová ukázala Z. Andruskóovi a ten zase M. Marčekovi a Tomášovi Szabóovi. Obhajoba to rovnako odmieta a tvrdí, že M. Marček nevidel fotky zo sledovania novinárov.

Motívom má byť práca Jána Kuciaka

Ďalším argumentom obžaloby je motív. Podľa prokurátora si mal M. Kočner objednať vraždu J. Kuciaka ako pomstu za články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. V záverečnej reči upozorňoval aj na J. Kuciakov článok o kauze Donovaly, po ktorého publikovaní M. Kočnera obvinili.

Obhajoba to opätovne spochybňuje s tým, že o M. Kočnerovi píšu novinári od 90. rokov a J. Kuciak nebol v tomto výnimočný. Splnomocnenec Kuciakovcov Daniel Lipšic v súvislosti s motívom spomenul aj prípad objednávky vrážd jeho samotného a prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho. Spoločný motív na tieto štyri vraždy mohol mať podľa neho na Slovensku iba M. Kočner.

Súdne pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na snímke je obžalovaná Alena Zsuzsová.
Neprehliadnite

Zsuzsová: Objednávateľom Kuciakovej vraždy je Andruskó, Kočnera krivo obvinil

Pojednávanie s M. Kočnerom a spol. sa začalo v januári tohto roka. Senát zložený z predsedníčky sudkyne R. Sabovej a sudcov Ivana Matela a Rastislava Stieranku doposiaľ odpojednával 22 dní.

Z vraždy novinára J. Kuciaka a jeho snúbenice M. Kušnírovej sú obžalovaní T. Szabó, A. Zsuzsová a M. Kočner. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.